NOGOMET: LIGA NACIJA
Hrvatska pobjedom Austrije izborila ulazak u FINAL FOUR

vatreni u tamnom dresu
Vatreni u novom tamnom dresu

Hrvatska nogometna reprezentacija u Beču je u nedjelju 25.rujna svladala Austriju (3:1) i osvojila prvo mjesto u skupini 1 A Lige nacija i izborila Final Four prestižnog reprezentativnog natjecanja.

Ključ trijumfa Vatrenih na Prateru bio je “blitzkrieg” u razdoblju od 69. do 72. minute. Najprije su Kovačić i Sosa obavili velik dio posla prije negoli je lopta stigla do Perišića na lijevoj strani. Uslijedio je idealan centaršut na drugu vratnicu gdje se Livaja naklonio i doveo Hrvatsku u vodstvo - 1:2. Tri minute poslije Majerov je bio idealan ubačaj s lijeve strane, a na drugoj vratnici usamljen se našao Lovren i još ljepšim udarcem glavom u padu zatresao mrežu za kraj priče i sigurno vodstvo Vatrenih - 1:3.

Do kraja utakmice hrvatski su igrači suvereno čuvali i očuvali stečenu rezultatsku prednost, a s tribina stadiona Ernst Happel orila pjesma razdraganih hrvatskih navijača, koji su slavili još jedan sjajan rezultat Vatrenih. Više od plasmana na završnicu Lige nacija godi činjenica da Hrvatska u predvečerje Svjetskog prvenstva u Kataru izgleda goropadno i nezadrživo.

Vatreni su sjajno otvorili utakmicu. Vlašić je u 6. minuti osvojio obilje prostora na desnoj strani i pravodobno proigrao Modrića, koji je iskosa s desne strane ušao u šesnaesterac Austrijanaca i neobranjivo pogodio bliži Lindnerov kut - 0:1.

Kratko je trajalo hrvatsko slavlje na Prateru. Austrijanci su u 9. minuti presjekli Stanišićev pas, a Baumgartner poslije ubačaja s lijeve strane glavom zatresao lijevi donji kut Livakovićevih vrata - 1:1.

Osim izjednačujućeg pogotka Austrijanaca, igru Vatrenih dodatno je poremetila ozljeda Marcela Brozovića, koji je morao napustiti igru već u 18. minuti i svoje mjesto prepustiti Lovri Majeru. Do kraja prvog dijela Austrijanci su promašili dvije izgledne prilika. Baumgartner je u 24. minuti u matnoj situaciji  u hrvatskom šesnaestercu pucao pored gola, a u 44. minuti u još boljoj prilici našao se Arnautović, čiji je udarac maestralno obranio Livaković. Minutu poslije u šesnaestercu domaćina za udarac se izborio Vlašić, ali je njegov udarac išao po sredini vrata pa Lindner nije imao težak zadatak. Baš kao i poslije dalekometnog pokušaja Perišića.

Uraganski nastavak Vatrenih okončan je još jednom značajnom pobjedom koja je mogla biti i uvjerljivija, ali je lopta poslije Perišićeva udarca u 74. minuti okrznula gredu.

Liga nacija, Skupina A1:

1. Hrvatska 13
2. Danska 12
3. Francuska 5
4. Austrija 4

Hrvatska na Maksimiru pobijedila Dansku 2:1, Vatreni prvi put u novom dresu
23.rujna 2022.: U dvoboju petog kola prve skupine Lige nacija hrvatski nogometaši su sinoč na zagrebačkome Maksimiru pobijedili Dansku s 2:1 (0:0), te su preuzeli prvo mjesto u skupini i imaju realnu šansu u zadnjoj utakmici u nedjelju u Beču protiv Austrije izboriti završni turnir natjecanja.

HR-Danska stadion Maksimir

Vatreni su susret s Danskom odigrali u novom dresu.

Vatreni su poveli lijepim golom Borne Sose u 49. minuti, izjednačio je Christian Eriksen fantastičnim pogotkom s 25 metara u 77. minuti, no samo minutu i pol kasnije svježi Lovro Majer osigurao je pobjedu Dalićevih izabranika pogotkom za konačnih 2:1.

Hrvatska je ovom pobjedom osigurala ostanak u najjačem razredu Lige nacija, a prvi put u povijesti plasirat će se na završni turnir ukoliko u nedjelju u Beču svlada Austriju ili ukoliko Danska ne pobijedi Francusku.

Također, Hrvatska će s ovom pobjedom biti u prvoj jakosnoj skupini kvalifikacija za EURO 2024.

Hrvatska je uspjela doći i do treće pobjede u ovogodišnjoj Ligi nacija, a na zagrebačkome Maksimiru je pala vrlo jaka Danska. Izabranici Zlatka Dalića su trijumf zaslužili furioznom igrom u drugom dijelu, pogotovu u prvom dijelu drugog dijela, kada su posve nadigrali Dance, no ne i nokautirali. Genijalni Eriksen je izjednačio, no samo dvije minute kasnije Lovro Majer donosi pobjedu i osigurava Hrvatskoj šansu za povijesni uspjeh - plasman na Final Four Lige nacija.

Prvo poluvrijeme je proteklo u obostrano opreznoj igri, s puno kontrole i vrlo malo rizika.Hrvatska je bolje otvorila utakmicu, uz dvije šanse u početku kada su ubačaje sa strane udarcima glavom tik uz vratnicu probala oba braniča, Šutalo Gvardiol.

No sredinom poluvremena Danska je zagospodarila terenom, a prvu veliku šansu propustio Maehle u 34. minuti. On je prošao po desnoj strani u kazneni prostor, ali Livaković nije dopustio da mu pošalje loptu kroz noge. U 39. minuti Eriksen je uputio snažan šut s 20 metara, koji je Livaković skrenuo u korner.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme Hrvatska je povela. Nakon ubačene lopte u kazneni prostor, došlo je do niza odbijanaca, a lopta je naposljetku došla do Borna Sose, koji pametno upućuje precizan i prizeman koji odsjeda u samom kutu danskih vrata. Unatoč vodstvu Vatreni su nastavili s napadačkom igrom, dok su Danci bili posve bezopasni.

U 58. minuti Perišić iz slobodnog udarca puca malo pored vratnice, a u 66. minuti Schmeichel brani opasan udarac Modrića. U 70. minuti briljantni solo-prodor Kovačića, no šut je bio posve neprecizan, pa je Hrvatska propustila još jednu priliku da nokautira Dansku.

To se osvetilo u 77. minuti kada je Šutalo teško pogriješio i predao loptu Dancima, a Eriksen s 20-tak metara pogađa desne rašlje naših vrata.

Samo dvije minute kasnije novoušli Lovro Majer u svom prvom dodiru s loptom preciznim udarcem sa 16 metara opet dovodi Hrvatsku u vodstvo.

U 86. minuti ponovno prijeti Eriksen, no šalje loptu ravno u hrvatskog vratara, a u zadnjim sekundama Dolberg prebacuje vrata.

Vatreni prvi put u novim dresovima

U dvoboju Lige nacija protiv Danske na Maksimiru hrvatski nogometaši prvi su put istrčali u novim dresovima u kojima će zaigrati na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

"Izuzetno sam ponosan što sam imao privilegiju najviše puta odjenuti predivni hrvatski dres te se veselim novoj garnituri koja slijedi prepoznatljivu tradiciju. Ta magična crveno-bijela polja čine hrvatski dres najprepoznatljivijim na svijetu, a novi dizajn podsjeća me malo na 1998. godinu i legendarnu momčad koja je inspirirala moju generaciju. Također, jako mi se sviđaju atraktivan dizajn i privlačne boje na pričuvnom dresu, siguran sam da će biti jako popularan među našim navijačima", izjavio je kapetan hrvatske reprezentacije, Luka Modrić.

U izradi novih dresova hrvatske nogometne reprezentacije korištena je Nikeova inovativna Dri-FIT ADV tehnologija, napravljeni su od sto posto recikliranog poliestera, izrađenog od recikliranih plastičnih boca,
a njihov prozračni materijal sprječava pretjerano znojenje i zagrijavanje tijela, objašnjavaju iz HNS-a.

Registrirani Nikeovi kupci novu kolekciju opreme hrvatske nogometne reprezentacije od sad mogu kupovati na Nike.com, a ista je dostupna i za prednarudžbe putem webshopa HNS-a. Nova oprema Vatrenih u ostalim ovlaštenim trgovinama Nikea je dostupna od 21. rujna.

Dalić zadovoljan

- Bila je to sjajna utakmica, posebno drugo poluvrijeme. Danska je jako dobra momčad. Dobiti ih dva
puta u tri mjeseca velika je stvar, to mogu samo velike momčadi. Sve je bilo za pohvalu, agresija, trka, zalaganje, kazao je izbornik Zlatko Dalić.

- Dobro smo krenuli, malo smo se pogubili u zadnjih 15 minuta, u nastavku smo napravili rošadu, dobili smo dubinu s Perišićem. Bila je to neizvjesna utakmica, ali zaslužena pobjeda, dodao je hrvatski izbornik.

Hrvatskoj sada slijedi gostovanje u Beču gdje sami odlučujemo o prvom mjestu. "Vatreni" imaju bod više od Danske i pobjeda u Beču ih vodi na završni turnir. Svjetski doprvaci dalje mogu i neodlučenim ishodom, čak i porazom, no u tom slučaju Danska ne smije pobjediti Francusku u Kopenhagenu.

U slučaju da Hrvatska i Danska imaju isti broj bodova, u prednosti su "Vatreni" zbod dvije pobjede u međusobnim susretima.

U drugom dvoboju skupine Francuska je svladala Austriju s 2:0.

Hrvatska vodi s 10 bodova, Danska ima 9, Francuska 5, a Austrija 4 boda.

HRVATSKA - DANSKA 2-1

Strijelci: 1-0 Sosa (49), 1-1 Eriksen (77), 2-1 Majer (79)

Pred 22.700 gledatelja na stadionu Maksimir sudio je Talijan Davide Massa.

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Šutalo, Gvardiol, Sosa - Modrić (Vida, 90+3), Brozović, Kovačić (Majer, 78)- Pašalić (Vlašić,71), Kramarić (Petković, 71), Perišić (Oršić, 71)

DANSKA: Schmeichel - A. Christensen, Kjaer (Jensen, 72), Andersen - Wass (R. Christensen, 60), Delaney (Hojlund, 60), Hojbjerg, Maehle - Eriksen - Skov Olsen (Dolberg, 88), Braithwaite (Damsgaard, 60)