Vijesti | Audio | Dom i svijet | Turizam | HIC TV | Oglasnik | Knjige | Hrvati izvan domovine | Linkovi | Marketing | O nama

06.rujna 2020.
LIGA NACIJA
Portugal- Hrvatska 4:1

nogomet, Portugal i Hrvatska

Hrvatska nogometna reprezentacija prvi susret u Ligi nacija započela je porazom. U subotu u Portu poražena je od Portugala rezultatom 4:1 (1:0).

Portugal je poveo pred kraj prvog poluvremena golom Joaoa Cancela (41), na 2:0 povisio je Diogo Jota (58), za 3-0 strijelac je bio Joao Felix (70), da bi u sudačkoj nadoknadi svaki sastav postigao po pogodak. Prvo je u prvoj minuti nadoknade Petković (90+1) smanjio na 3:1, da bi u posljednjim sekundama Andre Silva (90+4) pogodio za konačnih 4:1.

Hrvatska se ravnopravno držala sa svojim domaćinom na Dragau samo u prvih 10-ak minuta, a zatim je Portugal u potpunosti zagospodario terenom. Poglavito su domaćini bili opasni po svojoj desnoj strani po
kojoj je "ordinirao" Joao Cancelo, kojega Barišić nikako nije uspijevao obuzdati. Prvi konkretan udarac Cancelo je uputio u 19. minuti kada je Livaković pokazao kako je izuzetno raspoložen.

U razdoblju od 23. do 28. minute Portugal je imao čak pet sjajnih prilika za pogodak i rezultat 0:0 ostao je samo zbog Livakovića i velike doze sreće. Prvo se udarac Joaoa Felixa odbio od Vidinog bloka u gredu u 23. minuti, da bi dvije minute potom Livaković s dvije bravurozne intervencije zaustavio udarce Pepea, portugalski veteran prvo je zaprijetio udarcem glavom, a nakon Livakovićeve obrane i nogom, no vratar Dinama je čudesnim intervencijama sačuvao svoju mrežu. Potom je došao red na Dioga Jotu, no njegov udarac glavom iz 27. minute liznuo je vanjski dio vratnice, a minutu potom je sa 10-ak metara iskosa s desne strane pogodio vanjski dio mreže.

Veliku sreću Hrvatska je imala u 34. minuti kada je Guerreiro odlično opalio sa 20-ak metara, lopta je pogodila vratnicu od koje se odbila u leđa Livakovića i zatim u udarac iz kuta.

No, ni sreća niti Livaković više nisu mogli spasiti očajnu Hrvatsku u 41. minuti kada se Joao Cancelo još jednom izbio za prostor za udarac te sa 20 metara pogodio sam gornji desni kut Livakovićeva gola.

Početkom nastavka Portugal je stigao i do drugog gola. Guerreiro je u 58. minuti prebacio Jedvaja iza
čijih leđa je utrčao Diogo Jota koji se potom sjurio u kazneni prostor i sa 10-ak metara mirno svladao Livakovića.

I Livakoviću je u drugom poluvremenu popustila koncentracija, što se pokazalo u 70. minuti kada mu je prizeman udarac Joaoa Felixa koji je išao poprilično po sredini gola prošao ispod tijela u mrežu.

Hrvatska je do pogotka stigla početkom sudačke nadokande kada je Perišić osvojio loptu na 30-ak metara od portugalskog gola i dodao Rebiću koji je odlično proigrao Petkovića koji je utrčao u kazneni prostor domaćih i pogodio za konačnih 3:1.

Ipak, na samom isteku utakmice Andre Silva je u gužvi pred našim vratima nakon još jednog udarca iz kuta bio brži od Jedvaja i skrenuo loptu u gol za konačnih 4:1.

Bio je ovo šesti međusobni susret Hrvatske i Portugala i peta pobjeda aktualnih europskih prvaka uz
jedan remi. Hrvatska je u tih šest susreta postigla samo dva pogotka uz 12 primljenih.

Za tri dana Hrvatska će u susretu drugoga kola gostovati u Saint-Denisu protiv svjetskog prvaka Francuske, još jedne reprezentacije koju nikada nije pobijedila. U šest dvoboja protiv "trikolora" "vatreni" su ostvarili dva remija uz četiri poraza.

Hrvatska je uz veliku dozu sreće i odličnim obranama Livakovića držala 0:0 do 41. minute, no tada
više ništa nije moglo spasiti očajnu Hrvatsku kada se Joao Cancelo još jednom izbio za prostor za udarac te s 20 metara pogodio sam gornji desni kut Livakovićeva gola.

Početkom nastavka Portugal je stigao i do drugog gola. Guerreiro je u 58. minuti prebacio Jedvaja, iza čijih leđa je utrčao Diogo Jota, a on se potom sjurio u kazneni prostor i s 10-ak metara mirno svladao Livakovića.

Hrvatska je uspjela postići pogodak početkom sudačke nadoknade kada je Perišić osvojio loptu na
30-ak metara od portugalskog gola i dodao Rebiću, koji je odlično proigrao Petkovića, a napadač Dinama je utrčao u kazneni prostor domaćih i pogodio za 3:1.

Za tri dana Hrvatska će u susretu drugoga kola gostovati u Saint-Denisu protiv svjetskog prvaka
Francuske, još jedne reprezentacije koju nikada nije pobijedila. U šest dvoboja protiv "trikolora" "vatreni" su ostvarili dva remija uz četiri poraza.

Postave u Portu

PORTUGAL - HRVATSKA 4-1 (1-0)

Stadion Dragao
STRIJELCI: 1-0 Joao Cancelo (41), 2-0 Diogo Jota (58), 3-0 Joao Felix (70), 3-1 Petković (90+1), 4-1 Andre Silva (90+4)
SUDAC: Massa (Italija)
PORTUGAL: Lopes - Joao Cancelo, Pepe, Ruben Dias, Guerreiro - Moutino (Sergio Oliveira, 81), Danilo, Bruno Fernandes - Diogo Jota, Joao Felix (Andre Silva, 88), Bernardo Silva (Trincao, 78)
HRVATSKA: Livaković - Jedvaj, Lovren, Vida, Barišić - Pašalić (Brozović, 61), Kovačić; Brekalo (Perišić, 61), Vlašić, Rebić - Kramarić (Petković, 74)

Izjava za medije

Igrači su odbili izaći na konferenciju za medije. To je učinio samo izbornik Dalić. Vidno utučen,spuštene glave
i zamišljen izašao je na konferenciju za medije.
-Čestitam Portugalu, nadigrao nas je u svakom segmentu igre. Mi nismo bili pravi, niti blizu, zasluženo smo ovako poraženi, rekao je.
-Kasnili smo u svakom duelu, na svakoj lopti, nismo bili agresivni. Ništa nismo mogli napraviti. Dopustili smo im i kontre jer smo lako gubili lopte, blok nije bio pokretljiv, nije ga bilo. Izgledalo je da igrači ne trče. Jednostavno, čitava momčad je bila loša, niti blizu onoga što želimo", dodao je Dalić

Hrvatska nogometna selekcija ima novi dres

Uspjeh mlada selekcije

Hrvatska nogometna U-21 reprezentacija ostala je u igri za plasman na Europsko prvenstvo 2021.
nakon što je u Varaždinu "razbila" Grčku s 5-0 nanijevši joj prvi poraz u skupini. Golove za Hrvatsku zabili su Nikola Moro (1), Lovro Majer (5, 24) i Petar Musa (14, 52).

Nakon što je u prva četiri kola upisala dva poraza, i to dva domaća poraza, hrvatska U-21 reprezentacija nije imala pravo na pogrešan korak protiv Grčke.

Mladi Vatreni započeli su kvalifikacijski ciklus za europsku smotru domaćim porazima od Škotske i Češke te gostujućim pobjedama protiv San Marina i Litve. Uslijedila je višemjesečna pauza zbog epidemije koronavirusa, a nastavak kvalifikacija donio je dvije možda i ključne utakmice. Prva protiv Grčke odrađena je za 'peticu', a za četiri dana Hrvatsku očekuje gostovanje kod vodeće Češke.

Nakon što je izbornik Igor Bišćan bio pozitivan na koronavirus pa je cijeli stručni stožer završio u samoizolaciji, momčad su vodili glavni instruktor Hrvatskog nogometnog saveza Petar Krpan i izbornik Hrvatske U-17 Tomislav Rukavina. Bišćan je sve zamislio, a Krpan i Rukavina posao obavili sjajno.

Hrvatska se ovom pobjedom probila na treće mjesto skupine s devet bodova iz pet susreta. Grčka ima bod više, dok je u vodstvu Češka s 14 bodova iz šest susreta. Izravni plasman na EURO izborit će pobjednici devet skupina, te pet najboljih drugoplasiranih ekipa.