Vijesti | Audio | Dom i svijet | Turizam | HIC TV | Oglasnik | Knjige | Hrvati izvan domovine | Linkovi | Marketing | O nama

10.listopada 2019.
KVALIFIKACIJE ZA EU PRVENSTVO
Hrvatska -Mađarska u Splitu 3:0

utakmica Hrvatska-Mađarska

Hrvatska se nakon 4 godine uspješno vratila na legendarni splitski Poljud gdje su Vatreni službene utakmice igrala samo dva puta u posljednjih 20 godina. Večeras pred 33 000 navijača s čak 3:0 pobijedila Mađarsku u kvalifikacijama za Euro 2020.

Bila je to još jedna sjajna predstava hrvatskih nogometaša koji su s 13 bodova i dalje na vrhu skupine E. U nedjelju naše nogometaše očekuje gostovanje u Walesu koji su remizirali sa Slovačkom 1:1.

Hrvatska je krenula uraganski te poveća već u 5. minuti pogotkom Luke Modrića. U 24. minuti Bruno Petković zabio je svoj prvi, a u 42. minuti svoj drugi gol.  Ivan Perišić je u 55. minuti promašio kazneni udarac, a Mađar Laszlo Kleinheisler je isključen u 57. minuti.

Svjetski doprvaci su rutinski dominirali od prve minute i pitanje pobjednika niti jednog trenutka nije bilo upitno, a Hrvatska je do pobjede došla u prvom dijelu kada su kaznili sve pogreške Mađara.

Vatreni su konačno prekinuli i "crni" niz sa Poljuda, gdje su od 12 odigranih utakmica do večeras dobili samo jednu. Također, pobjeda protiv Mađarske Hrvatsku odvodi nadomak plasmana na EURO, koji mogu osigurati već u nedjelju u Walesu - i prije zadnje utakmice u skupini sa Slovacima u Rijeci.

Dalić je utakmicu ipak započeo s iskusnim Rakitićem i Rebićem, dok su na klupi ostali Vlašić i Brekalo.

Modrić golom otvorio utakmicu

Dvoboj je započeo idealno za Hrvatsku, golom već u 5. minuti. Kapetan Modrić je ukrao loptu neopreznom stoperu Kadaru, sjurio se prema vratima i lako svladao mađarskog vratara. U 24. minuti nova greška mađarske obrane i Hrvatska vodi s 2-0. Rebić je oduzeo loptu Lovrencsicsu i brzo proslijedio loptu do Petkovića, koji petom vara vratara Gulascija. U 40. minuti veliku priliku je propustio Petković, koji je minijaturom prošao Kadara i uputio udarac s pet metara koji Gulacsi zaustavlja nogom.

Petković petom zabio Mađarima

No, u 42. minuti Petković dolazi do drugog gola na utakmici - Perišić je oštro ubacio s desne strane, Kadar nespretno zahvaća loptu koja vara Gulacsia, a Petković krajnim naporom ipak zahvaća loptu koja odsjeda u mreži. Tako je Hrvatska iz četiri prilike u prvom dijelu stigla do tri gola, a u sva tri postignuta pogotka kumovale su pogreške mađarskih defenzivnih igrača.

U 54. minuti Kleinheisler ruši Rebića u kaznenom prostoru, a Perišićev udarac s 11 metara brani Gulasci. U 57. minuti zbog prigovora Kleinheisler dobija crveni karton, a u 67. minuti praćen ovacijama poljudskog stadiona iz igre izlazi Luka Modrić. U igru su ušli i Vlašić i Brekalo, čiji udarac u 82. minuti brani Gulacsi, a u 85. minuti Kovačić pronalazi Rebića, čiji udarac iskosa prolazi tik pored vratnice. U 90. minuti udarac Orbana glavom prolazi pored vratnice u najopasnijem pokušaju Mađara u cijeloj utakmici.

Drugi gol Petkovića Mađarima

Hrvatska vodi na ljestvici sa 13 bodova, Slovačka je druga sa 10 bodova, Mađarska ima devet, a Wales sedam bodova, ali i utakmicu manje. Na začelju je Azerbajdžan s jednim bodom.

U idućem kolu Vatreni će u nedjelju gostovati u Cardiffu kod Walesa, a do konca kvalifikacija Hrvatsku
očekuje još utakmica protiv Slovačke u Rijeci 16. studenog.

HRVATSKA - MAĐARSKA 3:0

90'-3'- KRAJ utakmice, Hrvatska-Mađarska 3:0 i zaslužana pobjeda domaćina .
Hrvatska je prva u grupi a ima još dvije šanse u dvije utakmice za nove bodove.

90'- regularno vrijeme isteklo, igra se jo 3' nadoknade

86' - Rebić zamalo zabio za 4:0! Njegov udarac je dirao desnu vratnicu. Primio je loptu na desnoj strani šesnaesterca i pucao, ali nije otišlo je pokraj desne Gulacsijeve vratnice.

81'- još 10-ak minuta do kraja utakmice + nešto produžetka

78'- povrijeđen je u glavu Adam Lang , Mađari nemaju više mogučnosti za izmjenu pa je pokrpan i ponovo ušao na teren.

75'- izmjena i kod Mađara, izlazi

73'- Dalić uvodi zadnju izmjenu, izlazi Rakitić a ulazi Vlašić

68'- prvi pokušaj na gol Livakovića, Sallai je pucao ali je šut zaustavljen.

67'- izmjena u hrvatskoj reprezentaciji, izlazi Modrić a ulazi Mateo Kovačić . Pljesak s tribina.

61'- izmjena i u hrvatskoj reprezentaciji, izlazi Perišić a ulazi Brekalo.

59'- izmjena kod Mađara, izlazi Balazsa Dzsudzsaka a ulazi Dominik Nagy .

58'- službeni spiker je upravo objavio na tribinama je 32.110 gledatelja

57'- još jedan žuti karton Mađarima.

56'- Hrvatska ima igrača više! Laszlo Kleinheisler je isključen zbog drugog žutog kartona!

53' - jedanaesterac za Hrvatsku. Rebić pada u kaznenom prostoru i sudac je dosudio penal!
Perišić ima prigodu za pogodak. Ne, nije uspio promašio je. Ostaje rezultat 3:0 za Hrvatsku.

51'- Mađari su sada puno odrešitiji nego u prvom poluvremenu. Naši imaju prednost ali ne smiju posustati.

46'- počelo drugo poluvrijeme. Izvršena je promjena u redovima mađarske reprezentacije, Adam Lang je ušao umjesto Tamaša Kadara.

45'+ 1'- završeno prvo poluvrijeme.

44'- drugi žuti karton za Hrvatsku, dobio ga je Marcelo Brozović koji je prekršajem na sredini terena zaustavio jednu kontru Mađara. Zbog ovog žutog kartona Brozović će propustiti nedjeljno gostovanje u Walesu.

42'- GOOOOOOOL !!! 3:0 za Hrvatsku , Petković ponovo puca u protivnički gol. Bruno je bio na pravom mjestu nakon što je centrirao Perišić, Tamaš Kadar je promašio loptu, to je Petkovića iznenadilo, ali uspio ju je pospremiti u mrežu.

38'-tempo utakmice je malo pao u posljednjim trenucima, a probudili su se i Mađari , sve više pritišći

31'-Prva javna opomena i za naše igrače, dobio ju je Domagoj Vida zbog starta na Adama Szalaija.

24'- GOOOOL ! Bruno Petković za 2:0 za Hrvatsku. Iskoristili smo grešku Mađara,Rebić je presingom oduzeo loptu Lovrencsicsu i dao prizemnu loptu na šest-sedam metara gdje se Petković fenomenalno snašao i petom ugurao loptu u mrežu!

18'- prvi žuti karton, dobio ga je Laszlo Kleinheisler, faulirao je Luku Modrića

17'- Perišić se dobro ubacio iza leđa mađarskoj obrani, dobro ga je vidio Brozović i poslao upotrebljivu loptu. Ivan se namjestio na svoju lijevu nogu i pucao, ali odbila se lopta u korner.

12'- Blokiran Perišićev udarac.

10'- Dzsudzsak je izborio prekršaj na nekih 30 metara od gola Vatrenih, blago desno. On je i izveo prekid, ali Petković je na koncu bio taj koji je izbio loptu daleko od našeg šesnaesterca.

8'- Vatreni izvrsni u uvodnim minutama...

5'- GOOOL !!! Modrić 1:0 za Hrvatsku. Modrić je ukrao loptu braniču Mađarske, i sam se sjurio prema golu te zabio za vodstvo Vatrenih!

4' Perišićev šut brani Gulács. Odlučan ulazak Hrvatske u utakmicu.

3' Šut Modrića iz voleja odlazi iznad gola. Zakuhao je sve hrvatski kapetan loptom za Perišića, no Mađari su obranili prvi hrvatski napad.

1' - počela utakmica , sretno Vatreni
Sjajna je atmosfera na Poljudu, stadion je dupkom pun. Slijedi intoniranje nacionalnih himni...

Poljud se za navijaće bio otvoren u 18.45

Moguča postv
HRVATSKA: Livaković, Jedvaj, Lovren, Vida, Barišić, Brozović, Rakitić, Modrić, Rebić, Perišić, Petković

MAĐARSKA: Gulacsi, Lovrencsics, Orban, Kadar, Korhut, Kleinheisler, Vida, Dzsudzsak, Sallai, Holman, Szalai

Sudačka postava za ovaj dvoboj dolazi iz Italije. Glavni je Daniele Orsato, pomoćnici su mu Lorenzo Manganelli i Fabiano Preti, dok je četvrti sudac Davide Massa.

Uoči utakmice

Do kraja kvalifikacija za Euro 2020. godine ostale su još samo tri utakmice. Hrvatska večeras u 20:45 na Poljudu u Splitu igra s Mađarskom a u nedjelju u gostima igra kod Walesa. Posljednju utakmicu Vatreni igraju u studenom protiv Slovačke na Rujevici.

Hrvatska reprezentacija trenutačno je na vrhu skupine E, ispred Slovačke i Mađarske, koje imaju po bod manje. Mađari su nas pobijedili u ožujku u Budimpešti i sada je pravo vrijeme da na jednak način uzvratimo izravnim konkurentima u borbi za prva dva mjesta u skupini.

Izbornik Zlatko Dalić opet na raspolaganju neće imati ozlijeđenog Andreja Kramarića (vjerojatno ni Badelja), no vraća se Ivan Rakitić, koji je u obraćanju medijima u utorak otkrio razloge zašto ga neko vrijeme nije bilo u reprezentaciji.

'Želja je maksimalna, uvijek je nešto posebno doći u Hrvatsku i Split, koji mi je jako drag grad, tu imam puno prijatelja, tu mi je vjenčani kum. Jedva čekam da se družim s igračima i stožerom, navijačima. Prelijepo je čuti da je stadion rasprodan. Nakon teških dana za mene, jedva čekam utakmicu i treningu.''

Rakitić se vratio i igrat će u prvih 11

Izbornika sigurno veseli što će opet imati igrača Barcelone nakon što je posljednje tri utakmice otkazao, no isto ga tako dovodi u dilemu za prvih 11. Što je utakmica bliže, čini se da je Rakitić bliži početnih 11. Nikola Vlašić odigrao je sjajno u Slovačkoj, igra u strašnoj formi, no čini se kako će se Dalić ipak odlučiti za Rakitićevo iskustvo iako Ivan mjesecima nije odigrao cijelu utakmicu.

''Mi smo donijeli odluku i nadam se da će biti dobra. Imamo jako širok kadar. Vjerujem da će svatko dati sve od sebe, reprezentacija je nešto posebno, možda u klubu nisi u sjajnoj formi, ali kad dođeš u reprezentaciju daješ maksimum, igraš za svoj narod'', rekao je Dalić dan uoči susreta.

Druga Dalićeva dilema je Ante Rebić. Baš poput Rakitića, ni on ne igra u Milanu, dok Josip Brekalo vrlo dobro igra u Wolfsburgu. Dalić je najavio kako će uskoro Hrvatsku preuzeti mlade snage, no vidjet ćemo hoće li im vjerovati za spektakl na Poljudu.

Postoji šansa da zaigra Vlašić na krilu, ali to nije njegova prirodna pozicija i vjerojatno bi bila bolja solucija s Brekalom ili Rebićem.

Utakmica visokog rizika

Zbog večerašnjeg susreta na Poljudu je uvedena posebna sigurnosna procedura kao i regulacija prometa. Tijekom jučerašnjeg dana zabilježeno je nekoliko navijačkih nereda, a zbog preprodaje ulaznica prijavljeno je sedam osoba.

- Zbog opsežnih mjera sigurnosti koje će se poduzimati s ciljem onemogućavanja unošenja zabranjenih predmeta i sredstava na prostor stadiona pozivamo navijače da dođu na stadion što prije (preporuka je da to učine dva sata prije početka utakmice) te da zauzmu svoja mjesta na stadionu, objavio je HNS.

Mole sve navijače koji će na dan utakmice osobno preuzimati već kupljene ulaznice da na blagajne Spaladium Arene dolaze iz smjera stadiona odnosno Zrinsko Frankopanske ulice jer će u zoni Spaladium Arene biti ograničeno kretanje zbog okupljanja mađarskih navijača.

Sve ulaznice su personalizirane i kao preduvjet za ulazak na stadion potrebno je uz ulaznicu predočiti i važeći osobni dokument (osobna iskaznica ili putovnica).