Vijesti | Audio | Dom i svijet | Turizam | HIC TV | Oglasnik | Knjige | Hrvati izvan domovine | Linkovi | Marketing | O nama

16.studeni 2019.
HRVATSKA IZBORILA EU PRVENSTVO
Hrvatska - Slovačka 3:1 na Rujevici u Rijeci

Vatreni-Rujevica

Hrvatski nogometaši osigurali su nastup na EURU 2020 pobijedivši u dvoboju kvalifikacijske skupine E u Rijeci Slovačku s 3-1 (0-1). Hrvatskoj je ovo 6. uzastopno EU prvenstvo.

Slovaci su na Rujevici poveli golom Roberta Boženika (32), ali je Hrvatska u drugom poluvremenu uspjela preokrenuti i slaviti pogocima Nikole Vlašića (56), Brune Petkovića (60) i Ivana Perišića (74). U 66. minuti je isključen slovački igrač Robert Mak.

Bila je to zadnja utakmica Hrvatske u skupini, koju su pobjedom nad Slovacima i osvojili. Hrvatskoj će to biti šesti nastup na europskim prvenstvima, a peti zaredom.

Hrvatska je slavila preokretom na Rujevici nakon što je prvo poluvrijeme gubila s 0-1, a u kišnom drugom poluvremenu su izabranici Zlatka Dalića izvrsnom igrom postigli tri gola i plasirali se na EURO.

Izbornik Dalić je odlučio najkritičnija mjesta u hrvatskoj postavi, ona na poziciji središnjih braniča, riješiti s Dujom Ćaleta-Carom i Dinom Perićem, kome je to bio debi za "vatrene". Kiša i jako jugo su se "smilovali", pa je dvoboj započeo bez kiše i vjetra, pred dobro raspoloženim tribinama Rujevice na kojima je bila i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.

Hrvatska je utakmicu počela kontrolirano, a u 6. minuti nakon duge i precizne akcije Modrić je ostao sam na 16 metara, no njegov šut je u zadnji trenutak blokirao Vavro. U 21. minuti Ćaleta-Car je pokušao glavom nakon udarca s kuta, ali samo u vratara Dubravku, a u 25. minuti Brozović je tukao pored vrata. Minutu kasnije pokušao je Vlašić glavom, a Dubravka to izbacuje u korner. U 30. minuti prva prijetnja Slovaka, Pekarik je išao sam na Livakovića, koji brani njegov udarac. No, dvije minute kasnije Slovačka je povela preko Roberta Boženika, koji je zabio gol nakon što je ispala cijela naša desna strana, a dodavanje Lobotke u sredinu ispratio je napadač Slovačke i iz blizine pogodio mrežu.

U 36. minuti najveća šansa za Hrvatsku, Rebić je ubacio, a udarac glavom Perišića s pet metara brani Dubravka, koji nekoliko minuta kasnije brani i udarac Petkovića. Na odmor se tako otišlo s prednošću Slovaka, koji su se mudro branili te čekali i dočekali svoju priliku.

Na početku drugog poluvremena počela je jaka kiša nad Rujevicom, a hrvatski igrači su izašli riješeni nadoknaditi zaostatak. Petković je u 53. minuti okrznuo vratnicu, a tri minute kasnije Hrvatska je izjednačila. Perić je izborio jednu loptu na polovici Slovačke, a Nikola Vlašić je s 16 metara uputio prizeman udarac koji odsjeda u samom desnom kutu slovačkih vrata. Vlašić je sličan gol postigao i u prvoj utakmici ovih sastava u Trnavi.

U 60. minuti potpuni preokret - korner s desne strane izveo je Modrić, a najviše je skočio Bruno Petković i zakucao loptu u mrežu pa je Hrvatska u samo četiri minute postigla dva gola. Petković je mogao i do brzoga drugoga gola u 62. minuti, iz idealne situacije je pucao s pet metara, ali vratar to brani. U 66. minuti Robert Mak nepotrebno zarađuje drugi žuti karton i Slovačka je ostala s igračem manje.

Hrvatska je igrača više realizirala u 74. minuti kada je Barišić prošao po lijevoj strani i nabacio u kazneni prostor, gdje Perišić u padu volejem pogađa sam lijevi kut.

"Vatreni" su do kraja imali još nekoliko situacija za još pokoji gol, kako bi zapečatli najbolje odigrano drugo poluvrijeme još od SP-a u Rusiji.

Hrvatska je osvajanjem skupine najvjerojatnije biti u drugoj jakosnoj skupini uoči ždrijeba Eura koji će se održati 30. studenoga u Bukureštu.

Dalić: Ponovno smo učinili Hrvatsku sretnom

- Ponosan sam i sretan, čestitam dečkima na pobjedi i prvom mjestu u grupi te plasmanu na Europsko prvenstvu. Plasman posvećujemo Škabrnji i Vukovaru, rekao je Dalić. - Želimo igrati u cijeloj Hrvatskoj, zato smo igrali u Rijeci, nikad nismo bili protiv Rujevice. Samo sam htio reći da takve utakmice moramo igrati pred 35 tisuća gledatelja.

- Nisam bio zabrinut nakon prvog poluvremena jer smo bili dobri. Znao sam da ne smijemo upasti u neku nervozu, u drugom dijelu je bila prava Hrvatska, iako ni prvi dio nije bio loš. Hvala svim navijačima koji su nas pratili tijekom kvalifikacija. Ponovno smo učinili Hrvatsku sretnom.

- Dobivamo mlade igrače, širi izbor igrača i to meni puno znači. Neka bezbolna smjena generacija. Treba mladih, ali puno iz Rusije će biti okosnica za dalje, komentirao je nastupe mladih igrača. - Uvijek se kod nas stvara nervoza i pritisak, no to je normalno. Dečki su zaslužili Europsko prvenstvo, zaključio je Dalić.

Ovaj uspjeh posvećujemo Vukovaru i Škabrnji
, bila je prva izjava izbornika Dalić nakon utakmice.

Zadovoljni i Vatreni

Sretni smo i ponosni. Ovo je velika večer za nas. Ostvarili smo ono što smo željeli i što kao ekipa zaslužujemo. Ostali smo mirni bez obzira na njihovo vodstvo. Igrali smo dosta dobro, stvorili smo nekoliko prilika, samo je falio završni udarac. Nismo zabili gol, ali smo ostali mirni. Znali smo da će naši trenuci doći, ako nastavimo ovako igrati i došli su. Zasluženo smo pobijedili i plasirali se na Euro, izjavio je Luka Modrić te pohvalio igrače koji su uskočili u ovoj utakmici umjesto standardnih reprezentativaca.

- Nije dobro počelo, nije ih bilo lako probiti, nismo iskoristili svoje prilike, a oni svoju jesu. Drugo poluvrijeme smo pokazali karakter, nije bilo lako se vratiti, pokazali smo momčadski duh i kvalitetu i presretni smo zbog toga, rekao je Borna Barišić.

Vratar Hrvatske Dominik Livaković istaknuo je sreću i ponos zbog plasmana na Europsko prvenstvo.
- Presretan sam što igram s ovakvom ekipom. Ponosan sam na to što smo napravili. Bili smo jako smireni, to smo pokazali u drugom poluvremenu. Znali smo da samo mirnoćom možemo okrenuti utakmicu, rekao je Livaković.

Tin Jedvaj pohvalio je navijače koji su došli usprkos lošim vremenskim prilikama.
- Čestitke suigračima i stručnom stožeru, hvala navijačima koji su došli. Kao što sam rekao par dana prije, nije dovoljan bio rezultat iz prve utakmice. Morali smo ići na pobjedu, imali smo šanse, nismo zabili gol, oni su zabili iz jedine prilike. Pokazali smo karakter u drugom poluvremenu, kazao je hrvatski branič.

HRVATSKA - SLOVAČKA 3-1

Pred 8279 gledatelja na stadionu Rujevica sudio je Turpin iz Francuske.

Strijelci: 0-1 Boženik (32), 1-1 Vlašić (56), 2-1 Petković (60), 3-1 Perišić (74)

Crveni karton: Mak (Slo, 66)

HRVATSKA: Livaković - Jedvaj, Ćaleta-Car, Perić, Barišić - Brozović, Modrić - Rebić (Brekalo, 54), Vlašić (Kovačić, 75), Perišić (Oršić, 80) - Petković

SLOVAČKA: Dubravka - Pekarik, Vavro, Škriniar, Hancko - Lobotka, Kucka (Hrošovsky, 79)Hamšik - Boženik (Duriš, 72), Rusnak (Harasin, 63), Mak

Glavni sudac utakmice je Clement Turpin. Pomoćnici su također Francuzi Nicolas Danos i Cysril Gringore.

gol.hr/ hrt.hr/ HIC.hr

Hrvatska-Slovačka

HRVATSKA - SLOVAČKA 3:1

90' + 3'- kraj utakmice. Hrvatska odlazi na Europsko prvenstvo i to 5. put uzastopno.Vatreni u nakon utakmice obukli bijele mjaice s natpisom na leđima #family 2020. Sretno Vatreni

89'- igra se još 3' sudačke nadoknade

88'- 15.udarac iz kuta za Hrvatsku.

84' - Modrić je uputio šut prema protivničkom golu ali lopta je išla ravno u Dubravku. Modrić večeras ima 127. nastup za Hrvatsku. Srna je za sada rekorder odigrao je s Vatrenim 134 utakmice.

81'- Dalić radi izmjenu, izlazi Perišić ulazi Mislav Oršić.

78'- nova izmjena kod Slovaka.

78'- nova šansa za za Hrvatsku , Perišića puca ali lopta odlazi pored gola .

74'- Dalić radi izmjeni, izlazi Vlašić ulazi Mteo Kovčić. Na terenu kiša i dalje jako pada.

73'- GOOOOL ! Perišić puca i Hrvatska vodi 3:1. Barišić je prošao po lijevoj strani i ubacio, a Perišić
poslao ravno u mrežu!

71'- druga izmjena kod Slovaka.

70'- Vatreni rade pritiak na protivničkom golu. Perišić je pucao ali ravno u golmana Dubravku.

66'- crveni karton za Robert Maka,  povukao je Brekala koji ga je predriblao na centru. Slovačka ima igrča manje.

63'-prva izmjena kod Slovaka

59'- GOOOL ! Petković 2:1 za vodstvo Hrvatske. Potpuni preokret utakmice

55'- GOOOL ! Nikola Vlašić za poravnanje 1:1 i povratak Hrvatske u igru. Perić je povukao iz obrane i dovukao mu loptu, Vlašić je povukao i fantastično pogodio s 20-ak metara! Slavlje s tribina.

54'- Dalić radi prvu izmjeni, izlazi Ante Rebić ulazi Brekalo.

46'- počinje drugo poluvrijeme. Dalić ništa nije promijenio, ista postava ide u borbu za poravnanje. Počela je padati i kiša i to jača.

45' +1' - završeno prvo poluvrijeme

44'- napad Slovaka ponovo na hrvatski gol ali Livaković npd uspješno brani.

42'- trći žuti karton, dobio ga je Rebić zbog žestokog starta s leđa.

38'- nova šansa uza Hvatsku, Petković puca na vratnicu ali Dubravka uspješno brni.

36'- Hrvatska je odmah pritisnula, dugo je trajala ta opsada, Rebić je na kraju dobro ubacio, a Perišić pucao glavom, ali opet je obranio Dubravka.

31'- hladan tuš , Slovačka zabija gol i vodi 1:0.  Boženik je iskoristio ubačaj Lobotke s lijeve strane, iz prve je matirao Livakovića.

29,' prva prijetnja za hrvatski gol, ali Livaković uspješno brani napad.

26'- pritisak Hrvatske , stalno je pred vratima protivnika.

22'- drugi žuti karton dobio je sada češki nogometaš, Mak je požutio zbog starta laktom na Jedvaja.

20'- Udarac Mdorića iz kuta ali lopta ide ravno u ruke protivničkog golmana.

13'- prvi žuti kartno dobio je Ćaleta ,srušio je Boženika s leđa na centru nakon što je slovački napadač presjekao neoprezno dodavanje Petkovića.

10'- dobar potez petom Petkovića za Vlašića na sredini terena ali su Slovaci prkršajem zaustavili tu akciju.

5'- prva prilika za Hrvatsku. Gužva je bila pred slovačkim golom nakon kornera,  Modrić je izveo loptu iz kuta, prizemno dodao Barišiću, ali sve je završilo bez većih problema za obranu gostiju.

1'- igrači su izašli na teren. Odsvirane su himne i utakmica je počela.