EUROPSKO PRVENSTVO U RUKOMETU
Hrvatska se remijem s Nizozemskom 28:28 oprostila od europskog prvenstva

Hrvatska rukometna reprezentacija, Budimpešta

HRVATSKA-NIZOZEMSKA 28-28 (13-15)

Hrvatska rukometna reprezentacija završila je nastup na Europskom prvenstvu u Mađarskoj i Slovačkoj odigravši 28-28 (13-15) protiv Nizozemske, što je izabranicima Hrvoja Horvata donijelo 4. mjesto u skupini, a ukupno 8.na ovom Euru.Hrvatska je svoj nastup završila s tri pobjede, jednim remijem i tri poraza.

Sjajnu utakmicu odigrao je Ivan Martinović koji je postigao 12 pogodaka i proglašen igračom susreta. Iznimno efikasan je bio i Marin Šipić s osam golova, dok su po dva pogotka postigli Luka Cindrić, Tin Lučin i Zvonimir Srna. Kod NIzozemaca su najbolji bili Luc Steins sa šest golova, a pet je postigao Tom Jansen

Hrvatska je nakon remija s Nizozemskom osvojila osmo mjesto, što je naš najslabiji plasman od 2002. godine kada smo bili posljednji, šesnaesti. Od 2001. godine (SP – 9. mjesto) i 2002. godine (EP – 16. mjesto) Hrvatska nikada na dva velika natjecanja uzastopno nije bila izvan kruga pet najboljih reprezentacija.

Veliki utjecaj na to sasvim sigurno imala je korona koja je pokosila reprezentaciju pa se u završnom susretu od 18 pozvanih za Europsko prvenstvo našlo samo njih osam. Pri tome su dvojica preboljela koronu tijekom prvenstva i nastavila igrati. Kapetan Domagoj Duvnjak nije se uopće uspio oporaviti od bolova u leđima koje je ostavila korona.

Izbornik hrvatske rukometne reprezentacije Hrvoje Horvat nakon remija s Nizozemskom i okončanja nastupa na Europskom prvenstvu u Mađarskoj i Slovačkoj, osvrnuo se na utakmicu i cijeli turnir.

Bitno je da smo se borili do zadnje sekunde, da smo pokušavali. Glavni cilj nam je bio osigurati to 8. mjesto, znali da nas pobjeda 6 razlike vodi na 7. mjesto. Bilo smo na dobrom putu, došli na tri razlike, ali nas je crveni karton Srne poremetio. Sačuvali smo sa zadnjim atomima taj bod koji nas drži ispred Crne Gore i Nizozemske, izjavio je izbornik za RTL.

Koronavirus je puno toga diktirao, ali kakva je ocjena nastupa Hrvatske?

- Uf, to je jako složeno pitanje. Borili smo se tu sa svim i svačim. Ispostavilo se da je koronavirus cijelo prvenstvo režirao. Nije popuštalo. Pokazali smo srce, koliko je reprezentativcima stalo do dresa, borbe, nisu se štedjeli, upadali su ovdje preko noći. Specifična je situacija da na Europskom prvenstvu vodiš ekipu koju prije nisi trenirao. To se u klubovima ne događa, tako da je jako teško podvući crtu, jako atipično prvenstvo.

Na pitanje bi li nešto mijenjao u odnosu na prvotni popis za Euro.

- Nismo prvotni popis napravili bez veze, znali smo da ima mladih igrača koji dolaze, znali smo da im treba iskusnih rukometaša, poput Duvnjaka, Čupića i Cindrića. Sada su i tu neki novi isplivali, što je dobro. Da ovih 16 nije bilo, da je došlo novih 16, opet bi netko isplivao. Teško je sada iz ove perspektive pričati.

Dodaje da je kompleksno odgovoriti na pitanje "tko je kupio mjesto u reprezentaciji", a zahvaljujući svojim igrama.

- Svi su veliki heroji, svi su me oduševili, oni koji su uletavali. Treba biti hrabar, doći zdrav, odigrati utakmicu i vratiti se zaražen. Dobro je odigrao Lučin i Srna i Jelinić... Vidjeli smo Martinovića koji je poboljšao obranu, ima Maraša, šteta za Halila što nam se povrijedio. Imamo jednu bazu, proširili smo je i mislim da smo na dobrom putu da dobro promišljamo.

Za kraj odgovorio je na pitanje ima li podršku Hrvatskog rukometnog saveza te kako planira vratiti Hrvatsku među rukometne velesile poput Francuske, Danske, Švedske, Norveške...

- Svaka škola košta. Mi smo svjesno ušli u uvođenje mlađih igrača i mislim da smo napravili dobru stvar za hrvatski rukomet. Promišljamo dugoročno u Savezu, vjerujem da i šira javnost vidi, kao što smo mi vidjeli prije prvenstva, da ovi dečki se mogu vratiti iz Pariza s olimpijskom medaljom oko vrata. Bez podrške Saveza i koordinatora sigurno mi ne bi izdržali ovako dugo i ne bi se uspjeli boriti ovako do kraja, zaključuje.

Utakmice 28. siječnja:

5./6. MJESTO: ISLAND – NORVEŠKA

POLUFINALE : ŠPANJOLSKA – DANSKA

POLUFINALE: FRANCUSKA – ŠVEDSKA

HRVATSKA-ISLAND 23:22 (10:12)

Hrvatska rukometna reprezentacija ostvarila je prvu pobjedu u drugom krugu Europskog prvenstva svladavši u ponedjeljak u Budimpešti reprezentaciju Islanda 23:22 (10:12). Pobjednički pogodak je 15 sekundi prije kraja postigao Ante Gadža.

Strijelce Hrvatske predvodio je Tin Lučin sa šest pogodaka, a proglašen je i za igrača utakmice. Po pet pogodaka postigli su Ivan Čupić i Ivan Martinović, a briljirao je vratar Ivan Pešić sa 13 obrana. Kod Islanđana je najefikasniji bio Torkelsson sa šest golova.

U dvoboju koji je rezultatski značio više Islanđanima u borbi za mjesto u polufinalu, hrvatska reprezentacija je utakmicu otvorila na loš način. Nakon pogotka Martinovića za 1-0, uslijedilo je razdoblje od sedam minuta bez gola izabranika Hrvoja Horvata u kojem je Island triput zatresao mrežu, a njihov vratar Hallgrimsson 'bildao' svoju statistiku.

Ipak, na polovici poluvremena i novog pogotka Martinovića, Hrvatska je zaostajala samo za jedan gol (4:5). No, do novog je pogotka opet prošlo razdoblje od sedam minuta, što je islandsku reprezentaciju dovelo do +5 (9:4) u 18. minuti.

Napadačku bezidejnost Horvat je pokušao i uspio riješiti igranjem bez vratara, sa sedmoricom igrača u polju. U takvim situacijama stvaran je igrač više na crti što je dovodilo do sedmeraca. Ivan Čupić je četiri puta stajao nasuprot islandskim vratarima i sva četiri puta bio precizan. Uz pogodak Tina Lučina "sa sirenom" i dobru, kompaktnu obranu sa Zvonimirom Srnom kao prednjim u formaciji "5-1", Hrvatska je do kraja poluvremena uspjela smanjiti zaostatak na samo dva pogotka (10-12).

Nastavak je donio poletniju igru Hrvatske koja je u 35. minuti došla do izjednačenja (13:13) golom Martinovića. Ivan Pešić je sa pet obrana u prvih 15 minuta drugog dijela zaključao svoja vrata, skidao i "zicere", pa je Island u tom razdoblju postigao samo dva pogotka. S druge strane, Hrvatska ih je postigla devet i došla do +5 (19:14).

Pogotkom Lučina Hrvatska je u 49. minuti došla do vodstva 21:17, ali tada je hrvatski napad stao. Zaredali su sa tehničkim pogreškama, probijanjima i lošim rješenjima. Islanđani su to iskoristili i na pogon svojih krilnih igrača u sedam minuta napravili seriju od 5:0 za novi obrat i svoje novo vodstvo (22:21).

Islanđani su dvaput imali priliku otići i na dva pogotka prednosti, ali oba puta je fenomenalni Ivan Pešić obranama ostavio Hrvatsku u igri za pobjedu.

Na ulasku u zadnje dvije minute Načinović je izjednačio na 22:22. Na drugoj strani promašio je Asgeirsson, nakon što se probio do crte i ostao oči u oči s Pešićem. No, njegov je šut otišao pokraj raskriljenog hrvatskog vratara, ali i pokraj vratnice.

Dugačkim napadom hrvatski rukometaši su zanjihali i rastegnuli islandsku obranu, kroz koju se 15 sekundi prije kraja do crte probio Ante Gadža i donio treću pobjedu Hrvatskoj na ovom prvenstvu, a prvu u drugom krugu.

Islanđani su porazom kompromitirali veliku pobjedu nad Francuskom i svoje izglede za plasman u polufinale.

Budimpešta. Multifunkcionalna Arena. Suci: Robert Schulze i Tobias Toennies (Njemačka).

HRVATSKA: Pešić 13, Pilipović - obrane; Marić 2, Gadža 1, Gojun, Maraš, Načinović 1, Čupić 5 (5), Cindrić 1, Lučin 6, Martinović 5, Šipić, Ćavar, Glavaš, Srna 1, Jelinić 1

ISLAND: Gustavsson -, Hallgrimsson 11 obrana; V. Kristjansson, Gislason 1, O. Magnusson 5 (2), Viđarsson 1, Gudjonsson 5, K. Kristjansson, Einarsson, Torkelsson 6, Asgeirsson 4, M. Magnusson, Aronsson, Jonsson

Isključenja: Hrvatska 6 minuta; Island 4 minute

Sedmerci: Hrvatska 5/5; Island 2/2

HRVATSKA-DANSKA 25-27 (11-12)

Hrvatska muška rukometna reprezentacija u susretu je 2. kola skupine I drugog kruga natjecanja na Europskom prvenstvu u Budimpešti izgubila od Danske sa 25-27 (11-12) te tako izgubila izglede za prolazak u polufinale.

Nakon blijedog izdanja protiv Crne Gore ovaj put su hrvatski rukometaši odigrali hrabru, srčanu i vrlo dobru utakmicu, ali ni to nije bilo dovoljno za odličnu Dansku. U svemu su hrvatske rukometaše sjajno bodrili navijači te je tijekom cijelog susreta vladala prava atmosfera u budimpeštanskoj dvorani.

Hrvatska je prilično odlučno i agresivno ušla u utakmicu, a takav se pristup posebno manifestirao u obrani. Unatoč tome Danska je brzo stvorila prednost od dva pogotka (3-1, 4-2, 5-3, 6-4) i održavala je prvenstveno jer Pilipović, hrvatski vratar koji je ušao u utakmicu, ništa nije mogao obraniti. Kasnije je među vratnice stao Alilović i stvari su se tada pomaknule s mrtve točke.

Polovicom prvog dijela Danska je pobjegla na 8-4, ali tada je opet zabljesnuo Tin Lučin, igrač koji je držao Hrvatsku u kontaktu s Danskom. Naime, Lučin je postigao četiri od uvodnih šest golova Hrvatske.

S ogromnom željom u oba smjera i fanatičnom borbenošću Hrvatska je držala priključak s jednim od glavnih favorita Eura, a pet minuta prije kraja prvog dijela rezultat je bio poravnat (10-10). U napadačkom dijelu Lučinu su se priključili Maraš i Marić koji su poluvrijeme završili sa po dva gola, a Hrvatska je na odmor otišla s malim zaostatkom (11-12).
Od početka drugog dijela Danska je krenula s napadačkim pristupom sedam na šest (bez vratara) čime je napravila razliku od +3 i hrvatska obrana bila je posve nemoćna u takvim situacijama.

Borila se hrvatska reprezentacija, ali nikako nije uspjela rezultatski potpuno uhvatiti Dansku, a i kako se približavao kraj utakmice osjećao se lagani pad energije kod Hrvatske (od 46. do 51. minute bez pogotka su bili hrvatski igrači). Danska je do kraja čuvala prednost od plus dva ili tri gola i na kraju slavila 27-25.

Prvi strijelac Hrvatske bio je Marino Marić sa šest golova. Četiri je dao Tin Lučin, a po tri Ivan Martinović i Ivan Čupić.

Dansku je predvodio Mikkel Hansen sa osam golova. Šest je dodao Jakobsen, a četiri Gidsel.

Danska se na vrhu ljestvice izdvojila i ima šest bodova, dva više od Francuske i Islanda. Hrvatska je posljednja i jedina koja je bez bodova. Iduću utakmicu Hrvatska igra u ,ponedjeljak 24.siječnja, a suparnik će biti Island (15:30 sati).

SKUPINA I

2. kolo
Nizozemska - Crna Gora 34-30 (18-16)
Island - Francuska 29-21 (17-10)
Hrvatska - Danska 25-27 (11-12)

HRVATSKA-CRNA GORA 26-32 (9-15)

Hrvatska rukometna reprezentacija je na otvaranju drugog kruga Europskog prvenstva u Budimpešti izgubila od Crne Gore s 26-32 (9-15) i praktički ostala bez izgleda za plasman u polufinale. Nažalost, za razliku od dosadašnjih izdanja na ovom prvenstvu, u ovom susretu gledali smo jednu sasvim drugačiju Hrvatsku, gotovo neprepoznatljivu, bezidejnu, sporu, bez agresivnosti.

Četvrti susret, četvrta postava Hrvatske. Korona vrijeme, rekli bi mnogi. Uz povratnika Davida Mandića, u sastavu su prvi put bili legenda Mirko Alilović, Ivan Slišković i Veron Načinović. U matineji protiv Crne Gore.

Nakon što je, uz Nizozemsku, bila najugodnije iznenađenje prvog dijela natjecanja, Crna Gora je nastavila s odličnim rezultatima i na otvaranju drugog kruga. Nažalost, pobjedom protiv Hrvatske.

Desetkovana koronom, Crna Gora je na startu prvenstva poražena od svjetskih prvaka Danaca 30-21. Ali je zatim dobila Sjevernu Makedoniju s 28-24, te na kraju šokirala Sloveniju s 33-32 i poslala je kući. Pobjednički niz nastavila je i protiv Hrvatske pobijedivši neočekivano lako sa šest razlike.

Hrvatska je loše otvorila susret, no još je gore završila utakmicu. Crnogorska vrsta je u 13. minuti povela s dva gola razlike (5-3),u 28. minuti je imala četiri gola viška (13-9), a na koncu poluvremena i velikih šest razlike (15-9). U nastavku susreta Hrvatska je u nekoliko navrata smanjila na četiri gola zaostatka, no u posljednjih 10 minuta ušli smo s čak osam golova zaostatka (20-28). Na kraju je završilo 26-32.

Crnogorci su nas u potpunosti nadigrali u svim segmentima igre. Bili smo spori i nedovoljni čvrsti u obrani, te bezidejni u napadu.

Crnu Goru su do velike pobjede predvodili Miloš Vujović i Branko Vujović s po sedam golova, dok je sjajni Nebojša Simić sakupio 14 obrana. U hrvatskim redovima Ivan Čupić je zabio sedam, a Luka Cindrić pet golova. Ivan Pešić je imao sedam, a Mirko Alilović tri obrane.

Budimpešta. Multifunkcionalna Arena. Suci: Lars Jorum i Havard Kleven (Norveška).

HRVATSKA: Pešić 7, Alilović 3 obrane; Marić 1, Gadža 2, Gojun, Načinović 2, Ivić, Čupić 7 (4), Slišković, Cindrić 5, D. Mandić 1, Lučin 2, Martinović 1, Šipić 3, Glavaš, Jelinić 2

CRNA GORA: Matović 1, N. Simić 14 obrana; F. Vujović, Čavor 4, Lazović, Čepić 1, B. Vujović 7, M. Vujović 7 (1), Kaluđerović 1, Simović, Ševaljević 4, B. Simić, Lasica 2, Vujačić, Anđelić 1, Grbović 5

Isključenja: Hrvatska 6 minuta; Crna Gora 12 minuta

Sedmerci: Hrvatska 4/4; Crna Gora 1/1

Drugi nastup hrvatski rukometaši će imati u 22. siječnja ,subota u 20.30 protiv Danske.

hrvatska rukometn areprezentacija, EP 2022

U susretu 3. kola C skupine Europskog prvenstva, hrvatska rukometna reprezentacija je u mađarskom Szegedu pobijedila Ukrajinu s 38-25 (17:13) i tako je izborila ulazak u drugi krug natjecanja.

Iako je Hrvatska pobijedila Ukrajinu ulazak u drugi krug natjecanja ovio je od razultata utakmice Francuska - Srbija koja se odigrala sinoć. Na našu sreću Frncuzi su pobijedili rezultaom 29:25 i kauboji su odahnuti , idu u dalje natjecanja.
Svaka pobjeda Francuske sinoć ili remi Hrvatsku vodi u drugi krug s drugog mjesta u grupi. Da je u kojem slučaju Srbija pobijedila Francusku, zatvorio bi se krug tri momčadi s po četiri boda i odlučivala bi međusobna gol razlika u tom krugu. Francuska je Hrvatsku pobijedila s +5, a Hrvatska Srbiju s +3. Dakle, Hrvatsku bi s turnira izbacila svaka pobjeda Srbije između dva i šest razlike.

Izbornik Hrvoje Horvat je imao novih problema s koronavirusom. Posljednji su otpali David Mandić, te Željko Musa. U izolaciji su i Matej Mandić, Lovro Mihić, Marko Mamić, Zvonimir Srna, te Leon Šušnja. Na terapijama je kapetan Domagoj Duvnjak, dok je Halil Jaganjac zbog lakšeg potresa mozga također bio izvan zapisnika.

Horvat je za ovu utakmicu pozvao golmana Dominika Kuzmanovića te Jakova Gojuna, koji se u reprezentaciju vratio nakon gotovo četiri godine.

Hrvatska je protiv Ukrajine bila favorit, a to je potvrdila i na parketu Pick Arene u Szegedu premda je uspavano ušla u susret i u prvih 10 minuta imala problema.

Ukrajinci su iskoristili naš lošiji ulazak i početnim minutama bili su u prednosti. Nezadovoljan igrom u obrani, izbornik Horvat je već u desetoj minuti pozvao minutu odmora. U nastavku je bilo daleko bolje. Hrvatska je zaigrala čvršće i u 22. minuti stigli smo do +4 (14-10). Uslijedilo je novo opuštanje i ukrajinska serija 3-0, za 14-13.

Međutim, završnica prvog dijela ponovo je pripala hrvatskim rukometašima koji su poluvrijeme zaključili serijom 4-0 za velikih 18-13 na poluvremenu.

Hrvatska je drugi dio otvorila serijom 4-1 pobjegavši na osam razlike (22-14). Pitanje pobjednika je već tada bilo riješeno, pa je Horvat u nastavku susreta pružio priliku i ostalim igračima. Na koncu je završilo 38-25.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Ivan Martinović i Marin Šipić s po sedam golova, Marin Jelinić je dodao šest, a Tin Lučin pet golova. U ukrajinskim redovima najefikasniji su bili Dmitro Artemenko s pet golova i Dmitro Horiha s četiri gola.

Francuska i Hrvatska imaju po četiri boda, Srbija ima dva, a Ukrajina je na dnu bez bodova. Francuska i Hrvatska će u drugom krugu igrati u skupini I u kojoj su već Danska i Crna Gora. Danska prenosi dva boda, dok Crna Gora, poput Hrvatske dolazi s "nulom". Crna Gora je izborila nastavak natjecanja nakon što je u izravnom okršaju za prolazak skupine pobijedila Sloveniju 33:32.

Hrvatski izbornik je na ovom prvenstvu u velikim problemima jer , zbog pozitivnih testova na koronavirus kod rukometaša, prmoran je krpati sastav tima kod svake utakmice.

HRVATSKA-SRBIJA 23:20 (11:9)

Hrvatska rukometna reprezentacija ostvarila je prvu pobjedu na ovogodišnjem Europskom prvenstvu u Mađarskoj i Slovačkoj, svladavši u subotu 15.siječnja u Szegedu Srbiju sa 23-20 (11-9), što hrvatskim rukometašima otvara put prema plasmanu u drugu fazu natjecanja.

Hrvatska je kontrolirala utakmicu gotovo svih 60 minuta, dopustivši Srbiji da bude u minimalnoj prednosti samo u dva navrata tijekom prvog poluvremena. Uz sve nedaće koje su zadesile "kauboje", pozitivne rezulatate na testiranjima i suspenziju Davida Mandića, oni koji su bili na parketu Uj Arene u Szegedu ostavili su sve što su imali za pobjedu nad Srbijom.

Sa po šest pogodaka istaknuli su se Ivan Čupić i Ivan Martinović, odličnu partiju je sa pet pogodaka začinio Tin Lučin, Luka Cindrić je s tri pogotka u prvom poluvremenu zaslužio nagradu za igrača dvoboja, a važnu je ulogu sa svoje četiri obrane i pogotkom u završnici dvoboja imao i vratar Mate Šunjić. Strijelce Srbije predvodili su Bogdan Radivojević s pet i Lazar Kukić sa četiri gola.

Početak utakmice protiv Srbije protekao je u znaku hrvatskog kapetana Ivana Čupića koji je u 2. minuti prvo izborio isključenje Marsenića, a potom dvaput realizirao situacije s krila kad je Hrvatska imala dva igrača više na terenu. Idealno otvaranje je nastavljeno kad je Ivan Martinović na isteku pete minute pogodio za 3-0.Srbija se s dva brza pogotka Marsenića i Radivojevića primakla na samo gol zaostatka.
Do polovice prvog poluvremena Horvatovi izabranici su održavali prednost zahvaljujući golovima, Halila Jaganjca, Martinovića i Tina Lučina, ali su potonja dvojica u razmaku od tri minute zaradili i isključenja, što je srbijanska reprezentacija iskoristila. S tri pogotka u nizu u razdoblju od 15. do 18. minute, Srbija je prvi put došla do vodstva (6-7).

Sredinom prvog poluvremena Hrvoje Horvat je na parket poslao LukuCindrića u ulogu kreatora igre umjesto Ante Gadže, što je donijelo pozitivnu promjenu u igri hrvatske reprezentacije. Iako mu je prvi udarac zaustavila vratnica, Cindrić je bio najzaslužniji što je Hrvatska na odmor otišla s dva pogotka prednosti, jer je znao iskoristiti izgubljene lopte suparnika. Srbija je pogotkom Kukića u 27. minuti došla do drugog vodstva na utakmici (8-9), da bi s dvije Cindrićeve kontre i jednim Martinovićevim prodorom "kauboji" za drugih 30 minuta osigurali startnu prednost od dva gola (11-9).

Ta je prednost mogla biti i veća da srbijanski vratar Vladimir Cupara nije obranio Čupićev kazneni udarac i završio poluvrijeme s pet obrana. S druge strane Ivan Pešić ih je imao samo dvije.Najveća prijetnja iz srbijanske reprezentacije dolazila je s desnog krila, s kojeg je Bogdan Radivojević postigao tri pogotka, a i realizirao jedan sedmerac.

U rastrganom početku drugog poluvremena, s nekoliko tehničkih pogrešaka na obje strane, iskazali su se vratari. Cupara je nastavio tamo gdje je stao u prvom poluvremenu, a dodatnu sigurnost hrvatskoj defenzivi svojim je obranama dao Mate Šunjić.

Realizatorsku ulogu preuzeli su Martinović, Čupić i kao faktor iznenađenja Tin Lučin, koji je u 44. minuti prvi put Hrvatskoj donio prednost od četiri pogotka (17-13). U razmaku od dvije minute pažnji obrane izmakao je brzi srednji vanjski Lazar Kukić i vratio Srbiju na -2 (17-15), da bi Lučin i Čupić ponovno digli hrvatsku prednost na +4 (19-15).Osam minuta prije kraja Imao je Šime Ivić kontru za pet golova razlike, ali je Cupara ostavio svoju reprezentaciju "na životu".

U posljednjih pet minuta Hrvatska je ušla s tri pogotka viška (20-17), a tada se ponovno iskazao Mate Šunjić koji je Iliću obranio udarac s lijevog krila. U sljedećem napadu Ivan Martinović se digao sa sedam metara i podigao prednost na +4 (21-17).Otpor srpske reprezentacije slomljen je u 59. minuti, kad je Ivan Čupić postigao svoj šesti pogodak s desnog krila, a nakon izgubljene lopte suparnika u strijelce se upisao i hrvatski vratar Mate Šunjić pogotkom "s gola na gol" za najvećih +5 (23-18).
Srbija je u zadnjoj minuti uspjela samo ublažiti poraz, a nakon pogotka Ilića sa zvukom sirene za konačnih 23-20 započelo je slavlje "kauboja" na terenu i hrvatskih navijača, koji su dobili bitku na tribinama Uj Arene u Szegedu.

Hrvatsku u posljednjem kolu, u ponedjeljak 17.siječnja (18 sati) čeka utakmica protiv već otpisane Ukrajine, dok će Srbija protiv Francuske trebati senzacionalnu pobjedu kako bi se probila među dvije najbolje reprezentacije u skupini C koje će nastaviti natjecanje. Hrvatsku u posljednjem kolu, u ponedjeljak (18 sati) čeka utakmica protiv već otpisane Ukrajine, dok će Srbija protiv Francuske trebati senzacionalnu pobjedu kako bi se probila među dvije najbolje reprezentacije u skupini C koje će nastaviti natjecanje.

HRVATSKA - FRANCUSKA 22:27(11-13)

Pomlađena hrvatska muška rukometna reprezentacija, osakaćena koronavirusom i ozljedama, pružila je veliki otpor Francuskoj u Szegedu, na kraju su izgubili 27:22. Da nije bilo isključenja Davida Mandića, možda bi situacija otišla i na hrvatsku stranu ili bi bilo gusto do samoga kraja. U subotu igramo vjerojatno ključni susret za prolazak skupine C, a suparnik je Srbija.

Ivan Čupić sa šest i Tin Lučin s četiri gola predvodili su Hrvatsku, dok su Hugo Descat sa sedam i Dika Mem sa šest golova bili najefikasniji kod Francuske.

Hrvatska je i bez Duvnjaka, Cindrića i Marića pružila dobar otpor favoriziranoj Francuskoj iako je loše započela dvoboj.

Prvenstveno zbog loše igre u napadu Hrvatska je u 19. minuti zaostajala 4-9, no sa sedam pogodaka u posljednjih 11 minuta prvog poluvremena zaostatak je do odmora smanjen na 11-13.

Niti u nastavku izabranici Hrvoja Horvata nisu se uspjeli približiti na manje od dva gola zaostatka, a možda i ključni trenuci dogodili su se u 48. minuti kada je Hrvatska u samo 12 sekundi "zaradila" tri isključenja.

Zbog prekršaja je prvo isključen Srna, potom je zbog prigovora dvije minute kazne dobila i hrvatska klupa, a onda je grub prekršaj na Karabatiću napravio Mandić zbog kojeg je kažnjen crvenim, a potom i plavim kartonom.

To znači da neće moći nastupiti u idućoj utakmici.

Francuska je brojčanu nadmoć materijalizirala s dva gola s kojima je pobjegla na 23-19 i do kraja mirno kontrolirala utakmicu.

Hrvatska će u 2. kolu u subotu od 20.30 sati igrati protiv Srbije koja je u svom prvom nastupu svladala Ukrajinu sa 31-23. (HRT.hr)

S obzirom na ime suparnika Hrvatska nije mogla imati teže otvaranje grupne faze natjecanja kojeg će odraditi u mađarskom Szegedu. Francuska s pravom slovi za najbolju reprezentaciju posljednjih 20-ak godina, a na ovo prvenstvo dolazi kao aktualni olimpijski pobjednik.

Naši su oslabljeni jer u Mađarsku nije otputovao kapetan Domagoj Duvnjak, a na koronavirus je jučer bio pozitivan i Marko Mamić. Ipak, dobra je vijest da su u Mađarsku otišli Luka Cindrić i Marić pa ipak postoje izgledi da će večeras igrati. I Francuzi imaju svojih problema, i oni su ostali bez četiri igrača, među kojima je i Luka Karabatić

Povijest hrvatsko-francuskih susreta veoma je bogata. Svaki susret imao je svoju vrijednost i važnost. Od prvoga, tamo na Mediteranskim igrama 1993. u Languedoc – Roussillonu kada smo postali zlatni, do posljednjeg u Montpellieru prošle godine kada smo izgubili 26:30.

Na europskim smo prvenstvima s Francuskom do sada igrali deset puta i pamtimo samo dvije pobjede. Godine 2008. u Lillehammeru u polufinalu bilo je 24:23 i u Novom Sadu 2012. godine u drugom krugu, kada je rezultat bio 29:22. Jednu pobjedu potpisao je Lino Červar, a drugu Slavko Goluža. Jedanput je rukometni classic završen neodlučeno i to kada smo bili domaćini EURA 2000. godine, a igralo se u Rijeci. Preostalih sedam susreta dobila je Francuska.

Susretom protiv Francuske črtvrtak u 20.30 hrvatska rukometna reprezentacija počinje svoje 15. Europsko prvenstvo.