Vijesti | Audio | Dom i svijet | Turizam | HIC TV | Oglasnik | Knjige | Hrvati izvan domovine | Linkovi | Marketing | O nama

19.rujna 2019.
NOĆ ZA PAMĆENJE
Dinamo pomeo Atalantu u Zagrebu rezultatom 4:0

Dinamo

Europska bajka Dinama i njegovog tvorca Nenada Bjelice nastavila se i u Ligi prvaka. Dinamo je u prvom kolu skupine C s nevjerojatnih 4:0 pred razbio talijansku Atalantu, trećeplasiranu momčad Serie A u prošloj sezoni. Dvije i pol godine Atalanta nije tako teško stradala kao u Maksimiru, od 12. ožujka 2017. godine kad je na San Siru kod Intera poražena s 1:7.

Bila je to rapsodija Dinamovog nogomata sinoć na zagrebačkom dupke punom stadionu Maksimir.

Junak utakmice bio je Mislav Oršić koji je postigao hat-trick u debiju u Ligi prvaka, a jedan je pogodak djelo Marina Leovca. Briljirao je i Dani Olmo koji je bio pokretač akcija gotovo kod svih pogodaka Modrih. Dinamo je poveo u 10. minuti golom Marina Leovca (10), a potom je na scenu stupio Mislav Oršić postigavši tri gola (31, 42, 68).

U drugom susretu iz ove skupine Manchester City je u Harkivu pobijedio Šahtar sa 3-0 golovima Riyada Mahreza (24), Ilkaya Gundogana (38) i Gabriela Jesusa (76). Dinamo je tako prvi na ljestvici skupine C. Idući nastup Dinamo će imati 1. listopada kada će gostovati kod Manchester Cityja, dok će u Bergamu snage odmjeriti Atalanta i šahtar.

Bila je to Dinamova večer za pamćenje. Sasvim sigurno najbolja predstava otkako je Nenad Bjelica preuzeo klub, ali i najbolja predstava koju su Modri' prikazali u 37 susreta odigranih u elitnom natjecanju.

Dinamo je do ove utakmice ostvario tek četiri pobjede u Ligi prvaka. U zadnjih 11 susreta upisao je 11 poraza, a posljednju pobjedu Dinamo je u Ligi prvaka ostvario 16. rujna 2015. na stadionu Maksimir protiv Arsenala 2-1.

No dolaskom Nenada Bjelice Maksimirom pušu neki novi vjetrovi. Posebno impresivno bilo je prvo poluvrijeme u kojem je hrvatski prvak zabio tri gola i deklasirao trećeplasiranu momčad Serie A, te momčad koja je prošle sezone zabila najviše pogodaka u talijanskom prvenstvu.

Bjelica iznenadio postavom

Strateg Modrih iznenadio je s početnim sastavom zaigravši od prve minute s trojicom centralnih braniča (Dilaver, Theophile-Catherine, Perić) i bez Gojaka i Hajrovića, dok je Gian Piero Gasperini očekivano otvorio utakmicu u formaciji 3-4-1-2. Zanimljivo, Atalanta je u početnom sastavu imala samo dvojicu talijanskih igrača, vratara Pierluigija Gollinija i braniča Andreu Masiella, a na klupi još jednog, pričuvnog vratara Marca Sportiella.

Bjeličin potez pokazao se sjajnim. Dinamo je prvom dijelu 'razbio' suparnika postigavši tri gola, a potom u nastavku.

Posljednju pobjedu Dinamo je u Ligi prvaka ostvario 16. rujna 2015. na stadionu Maksimir protiv Arsenala 2-1. Golove za hrvatskog prvaka zabili su Alex Oxlade-Chamberlain (24-autogol) i Junior Fernandes (58), dok je strijelac za goste, koji su od 40. minute igrali bez isključenog Oliviera Girouda, bio Theo Walcott (79). Nažalost, nakon pobjede protiv 'topnika' uslijedilo je crni niz i čak 11 uzastopnih poraza uz razliku pogodaka 1-28.

Talijani šokirani

Dinamo je fantastično ušao u susret i poveo već u 10. minuti. Stojanović je ubacio s desne strane, a Leovac natrčao i zabio za ludnicu na tribinama. U 32. minuti Gollini je po drugi put morao vaditi loptu iz svoje mreže. Olmo je fantastičnom loptom uposlio Leovca na krilu, a ovaj vratio povratnu loptu do natrčalog Oršića koji je preciznim udarcem pogodio donji lijevi kut. Čudesno poluvrijeme Dinama Oršić je u 42. minuti okrunio svojim drugim pogotkom. Stojanović je ubacio u kazneni prostor, Ademi vratio glavom do Oršića koji je zabio za 3-0.

Šokirani Talijani jedva su dočekali odmor kako bi u nastavku pokušali 'smanjiti štetu'. Međutim, ništa im nije pomoglo. U 68. minuti Oršić je zabio i treći gol na utakmici za nestvarnih 4-0. Gosti su u 73. minuti mogli smanjiti veliki zaostatak, no Livaković je sjajno obranio Zapatin udarac.

Dinamo i Atalanta su se već jednom sastali u europskim natjecanjima. Bilo je to u 1. kolu Kupa UEFA 1990. godine, a Talijani su prošli dalje zbog više golova u gostima. Prva utakmica u Bergamu je završila bez golova, dok je uzvrat u Zagrebu završio 1-1. Dinamo je poveo golom Zvonimira Bobana u 53. minuti, a izjednačio je Brazilac Evair sedam minuta kasnije iz kaznenog udarca.

Talijanski mediji

Talijanski mediji pišu da je to najteži poraz Talijana u skupinama Lige prvaka od Rominih 1:6 u Barceloni u studenom 2015. godine, da je Atalanta u 36. utakmici u Europi prvi put primila četiri ili više pogodaka...

"Noćna mora Atalante", piše i Sport Mediaset, a isti je naslov i na tekstu Corriere dello Sport, kao, uostalom i na Sky Sport Italia.

Naglašavaju talijanski mediji da je Dinamo do dvoboja s Atalantom nanizao čak 11 uzastopnih poraza u skupinama Lige prvaka i tu činjenicu naglašavaju kako bi istaknuli težinu poraza njihova predstavnika.

"Dinamo je igrao poput Barcelone, a Atalanta je bila poput Pepeljuge, izgubljena na velikom balu...", jedan je od zanimljivijih komentara navijača Atalante na forumima.

Trener Atalante

Gian Piero Gasperini trener Atalante nakon utakmice izgledao je jako utučen. Na presici je ipak branio svoje igrače.
-Ja svojim dečkima ne mogu zamjeriti ništa. Htjeli su, iskazali su volju i želju, ali u prvom poluvremenu nismo mogli ništa. U drugom dijelu smo mogli parirati, bilo je izjednačenije, ali Dinamo nas je nadvisio u svim elementima nogometne igre. Zagrebački klub je potpun zasluženo ostvario ovu visoku pobjedu - kazao je Gasperini

- Tako smo igrali i u Serie A. Ali Dinamo nas je nadvisio, dobili smo pravu lekciju. Nismo im se jednostavno mogli suprostaviti. Dinamo nas je u svim aspektima nadvisio. Ova utakmica nam mora biti pouka. Dinamo je bio u prednosti jer u kontinuitetu igra europska natjecanja, to se vidjelo na utakmici. U svakom pogledu, u tjelesnom, igračkom. Dinamovi igrači imaju iskustva igranja u takvim natjecanjima, nama je to prvi izlazak u Ligu prvaka. Igra koju je pokazao Dinamo može nam biti smjer za buduće utakmice u Serie A. Mi ćemo iz ove utakmice izvući pouku, ne samo za Ligu prvaka, već i ua Serie A. U slijedećoj, uzvratnoj utakmici s Dinamom biti ćemo sigurno drukčiji.

-Nakon ove lekcije, nakon ove pouke Dinama, mi jednostavno moramo krenuti naprijed. Da, primamo dosta pogodaka i u talijanskom prvenstvu, ali trebamo raditi na tome. Dosadašnje moje iskustvo kazuje da se Atalanta uvijek dizala nakon teških poraza. Liga prvaka je druga razina natjecanja, to se danas zorno vidjelo. Dinamo je momčad koja je navikla igrati u takvom natkecanju, na visokoj razini - zaključio je Gasperini.

Dinamov trener

Zadovoljan igrom Dinamov trener Nenad Bjelica je izjavio
-Trenutačno smo na prvom mjestu pokazali smo da se možemo nositi s velikim momčadima kao što je Atalanta. Sedamdeset minuta smo bili perfektni, možemo se zaista nositio s svakime kad igramo kako se dogovorimo. Ali pred nama je još mnogo rada i truda.

- Zadnjih 16 mjeseci pokazujemo kvalitetu da se možemo nositi s svakim protivnikom, neka to ostali prihvate kako znaju. Može i Manchester City, protiv kojeg nećemo mijenjati svoju filozofiju igre. Ja sam kazao da ćemo na svakoj utakmici u skupini ići na pobjedu.

Puno ljudi radi na uspjehu Dinama, ovo je uspjeh svih ljudi. Ja pokušavam napraviti obiteljsku atmosferu, ali sam zahtijevan na terenu, svi ovaj Dinamo osjećaju kao svoj, to je naša najveća pobjeda.

Pogledajte galeriju slika jutarnjeg lista OVDJE

DINAMO - ATALANTA 4-0

ZAGREB. Stadion Maksimir - 30.000 gledatelja; Sudac: Jesus Gil Manzano (Španjolska);

Strijelci: 1-0 Leovac (10), 2-0 Oršić (31), 3-0 Oršić (42), 4-0 Oršić (68)

Žuti kartoni: Theophile-Catherine, Moro / De Roon, Gjimshiti, Gosens
Crveni kartoni: -

Sastav momčadi:

DINAMO: Livaković - Perić, Dilaver, Theophile-Catherine - Stojanović, Ademi, Moro (od 73. Gojak), Leovac - Olmo, Oršić (od 76. Ivanušec), Petković (od 83. Gavranović)

ATALANTA: Gollini - Toloi, Gjimshiti, Masiello (od 46. Malinovski) - Hateboer, De Roon, Freuler (od 46. Pašalić), Gosens - Iličić (od 89. Barrow) - Gomez, Zapata

U drugom susretu iz ove skupine Manchester City je u Harkivu pobijedio Šahtar sa 3-0 golovima Riyada Mahreza (24), Ilkaya Gundogana (38) i Gabriela Jesusa (76). Nakon teškog poraza na Maksimiru, razočarani su bili nogometaši Atalante.