03.veljače 2021.
NEZADOVOLJNI COVID MJERAMA
Na centralnom zagrebačkom trgu mirni prosvjed poduzetnika

Udruga Glas poduzetnika zbog neadekvatnih ekonomskih mjera i diskriminatornih odluka prema dijelu poduzetnika, organizirala je mirni prosvjed na glavnom zagrebačkom Jelačićevom trgu pod sloganom "Dosta je" i "Zašto Hrvatska?". Organiozatori poručuju vrijeme je da se čuje glas naroda, glas razuma i glas poduzetnika.
Na prosvjedu se okupilo nekoliko tisuća ljudi.
U prosvjedu sudjeluju
poduzetnici i građani iz cijele Hrvatske te je, kako je na konferenciji za novinare rekao izvršni direktor UGP-a Dražen Oreščanin, stiglo nekoliko autobusa iz Dalmacije, s Kvarnera, iz Bjelovara, Varaždina, Vinkovaca itd.
Ugostitelji s Trga prosvjednicima su na pladnjevima iznijeli "kave za van" pa su se neki poslužili, uz komentar kako ipak nikakve kave, pa ni otvorenih restoranima, neće pomoći da bez potpora i pravednih vladinih mjera i prežive ovu godinu.
Prestanak diskriminatornih mjera, redovito isplaćivanje naknada za zaposlene, ukidanje parafiskalnih nameta i obveznih članarina te odlazak ministra gospodarstva Tomislava Ćorića, zahtjevi su s prosvjeda u organizaciji Udruge Glas poduzetnika (UGP), koji je u tijeku na zagrebačkom Trgu bana Jelačića, piše Jutarnji.
Tri su glavna razloga zašto smo organizirali današnju akciju usmjerenu na komentiranje gospodarskih mjera, rekao Oreščanin.
- Prvi je taj što smatramo da su mjere diskriminatorne prema ugostiteljstvu i fitness centrima.
-
Drugo, tražimo pravilno obeštećenje za djelatnosti koje su pogođene padom prihoda, a nisu formalno zatvorene. To su putničke agencije, event industrija, povremeni prijevoz i turistički vodiči.
-
Treće, smatramo da bi država trebala biti puno redovitija u podmirivanju sredstava koje je osigurala za minimalne plaće zaposlenika. Ono što je država osigurala je pomoć zaposlenima da ne postanu nezaposleni, ono u čemu država nije dobra je pomoć poduzetnicima kroz nadoknadu štete i osiguravanje kreditnih linija za likvidnost, rekao je.
- Pozvali smo sve zainteresirane da putem live-streama kažu što misle o mjerama i kako su one utjecale na njih i njihove obitelji, dodao je.
Berislav Maršalek, član Upravnog odbora Glasa poduzetnika i među ostalim koordinator Odbora za evente Glasa poduzetnika rekao je
- Okupili smo se tu da pošaljemo poruku da su poduzetnici na rubu propasti. Trenutne mjere nisu adekvatne. Približava se trenutak kad će tisuće firmi propast. Ja predstavljam jednu industriju o kojoj se malo priča. Ima nas 15.000. Nismo dobili niti jednu kunu pomoći. Apeliramo na stožer da hitno donesu plan za proljeće i ljeto i daju nema nekakvu informaciju. O nama ovisi velik dio turizma. Očekujemo jasan plan rada i otvaranja, poručio je.
Marin Medak bivši predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja rekao je.
- Ja prvi ne želim živjeti u državi gdje se netko boji reći da želi raditi. Biste li i vi tako postupili da su vam zabranili da radite? Moramo se zapitati koga i čega se bojimo, upitao je.
- Premijer kaže da je uplatio 9 milijardi kuna za obeštećenje, a mi smo u zadnjih 10 godina uplatili bilijun i 400 milijardi u državni proračun. Nije problem što smo mi zatvoreni, ali se to treba adekvtno platiti i obeštetiti, smatra.
- Žalosno je da moramo prosvjedovati da bi dobili nešto što nam pripada. Mi nismo građani trećeg reda, poručio je.
 |
Predsjednik UGP-a Hrvoje Bujas nije na prosvjedu jer je obolio od koronavirusa, ima tempertaturu, ali vjeruje u oporavak, rekao je Oreščanin.
HIC.hr
foto:Goran Mehkek /cropix
|