Vijesti | Audio | Dom i svijet | Turizam | HIC TV | Oglasnik | Knjige | Hrvati izvan domovine | Linkovi | Marketing | O nama

01.veljače 2021.
ZAVRŠENO SVJETSKO RUKOMETNO PRVENSTVO U EGIPTU
Danska u finalu sa Šverdskom obranila naslov svjetskog prvaka

rukomet, Danska i Švedska

Rukometaši Danske obranili su naslov svjetskog prvaka nakon što su u finalnom susretu SP-a u Kairu pobijedili Švedsku s 26:24 (13:13).

Danska je tako postala tek četvrta reprezentacija u povijesti koja je uspjela obraniti naslov svjetskog prvaka nakon što je bila zlatna i prije dvije godine. Dva puta je to uspjelo Francuzima, 2017. i 2015. godine, te 2011. i 2009., te Rumunjima (1974. i 1970. te 1964. i 1961.), a Šveđanima jednom (1958, 1954).

Bilo je to zanimljivo finale u kojem se Švedska držala do same završnice, ali je na koncu ipak posustala. Dance su do drugog naslova u povijesti predvodili Mikkel Hansen sa sedam golova, te Niklas Landin s čak 15 obrana. Nikolaj Oris Nielsen je zabio pet, a Jacob Holm četiri gola. Kod Šveđana, koji su osvojili prvu medalju nakon bronce iz 2011. godine, najefikasniji su bili Hampus Wanne s pet i Albin Lagergren sa četiri gola.

Bronca je pripala Španjolskoj nakon što je pobijedila Francusku sa 35:29 (16:13). U dvoboju rukometnih titana Španjolci su imali sve konce igre u svojim rukama. Krenuli su snažno i poveli sa 4:0, a potom su rivale cijelo vrijeme imali pod kontrolom. Španjolsku su do pobjede predvodila braća Alex Dušebajev s osam i Daniel Dušebajev sa šest golova, dok su kod Francuske najefikasniji bili Hugo Descat sa sedam, te Nicolas Tournat i Ludovic Fabregas sa po četiri gola. Španjolcima je to četvrta medalja sa svjetskih prvenstva pri čemu druga bronca nakon što su treći bili 2011. godine, a imaju i dva zlata osvojena 2013. i 2005.
vecernji.hr/HIC.hr / foto:Anne-Christine Poujoulat AFP

Hrvatska-Danska 26-38 (15-17)

Hrvatska rukometna reprezentacija nije ušla u četvrfinale Svjetskog prvenstva u Egiptu i vraća se kući.
Hrvatska je Izgubila od aktualnog svjetskog prvaka Danske s 26-38 (15-17).

hr rukometasi na SP u Egiptu
hr rukomataši na SP u Egiptu uz nastradalu Petrinju (hrs instagram)

Hrvatskoj je za prolazak trebala pobjeda, no upisala je težak poraz pa uz Dansku dalje ide i Katar.

Hrvatska je doživjela debakl protiv svjetskih prvaka Danaca i jedan od najtežih poraza u povijesti. Nakon dobrih 15 minuta, Danci su zaigrali ozbiljnije i kaznili sve hrvatske nedostatke kojih je u Egiptu bilo pregršt. Dva gola razlike na poluvremenu davao je nadu Červarovim izabranicima, a onda je u drugom dijelu uslijedio masakr bez milosti Danaca. U 20 minuta drugog dijela Hrvatska je zabila samo četiri gola i na trenutke izgledala poput Urugvaja ili DR Konga.

Sedmorica danskih igrača imali su ozbiljne želučane tegobe uoči ove utakmice, a najteže je prošla najveća danska zvijezda Mikkel Hansen, koji nije bio u sastavu. Iako je danski izbornik Jacobsen kazao da ga ne zanima pobjeda protiv Danske, oni su na ovoj utakmici igrali dovoljno dobro da razbiju bilo kakvu nadu na ovom prvenstvu neprepoznatljive Hrvatske, koju je načeo Japan, razbila Argentina, a dokrajčila Danska.

Hrvatska je utakmicu s bitno većom energijom nego protiv Argentine i to je rezultiralo vodstvom 4-2 i 6-4. No, Danci su povećali agresivnost u obrani, razbranio se Landin, a iskoristili su čak šest napada zaredom za preokret (9-7, 10-8, 11-9).

Ipak, zahvaljujući golovima Martinovića i Karačića, Hrvatska do kraja poluvremena nije otišla u ozbiljniji zaostatak, te se na odmor krenulo s rezultatom 17-15 za Dance.

Igrači Line Červara odigrali su puno bolje nego u porazu od Argentine, no obrana je ipak primila čak 17 golova i dala je puno lakih pogodaka svjetskim prvacima. Hrvatska je u prvih 15 minuta prvog dijela primila svega 5 golova, a onda čak 12 u drugih 15 minuta, dok je Pešić ostao na četiri obrane.

Drugi dio počelo je s tri uzastopna danska gola (15-20) i Červar je nakon samo četiri minute igre morao zatražiti "time-out". Ni to nije pomoglo, dapače, Danska je sa serijom 6-0 povela s ogromnih 23-15 i uslijedio je potpuni raspad naše igre, dok Hrvatska u prvih osam minuta drugoga dijela nije zabila gol. Agonija se nastavila, u 44. minuti bilo je 28-17, ogromnih +11 razlike za Dansku., u 53. minuti 34-20, a na kraju konačnih 38-26.

Dance su do pobjede predvodili Emil Jakobsen s osam, Jacob T. Holm sa šest, te Nikolaj Oris Nielsen s pet golova, dok su u našim redovima najefikasniji bili Marino Marić sa šest te Igor Karačić s pet golova.

Danska će u četvrtfinalu igrati protiv Egipta, dok će Katar na noge Šveđanima.

U preostala dva četvrtfinala sastaju se Španjolska i Norveška, te Francuska - Mađarska.

HRVATSKA - DANSKA  26-38 (15-17)
HRVATSKA: Pešić, Šego; Marić 6, Duvnjak 1, Horvat 2, Brozović, Karačić 5, Štrlek, Čupić 3, Musa, Mamić 2, Šebetić 1, Mandić 1, Jaganjac 2, Kević, Martinović 3.
DANSKA: Landin, M.Jacobssen; Moeller 1, E. Jacobssen 8, Zachariassen 4, Mensah 3, Larsen, Olsen, Hansen 3, Andersson 2, Nielsen 5, Holm 6, Gidsel, Saugstrup 3, Christensen 3, Hakl, Moelgard,
ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minuta, Danska 6 minuta.

Červara nakon poraza od Danaca

Ovo nije neuspjeh za mene, možda je to realno stanje, kazao je izbornik hrvatske rukometne reprezentacije Lino Červar nakon teškog poraza od Danske.
- Rekao sam da su Danci favoriti, to su svjetski prvaci. U prvom poluvremenu smo bili dobri, no kasnije je ponestalo snage. Čestitam igračima za želju i volju, ali je u ovom trenutku Danska jača.

Červar je istaknuo kako je bez ključnih igrača u pravoj formi bilo teško očekivati pobijediti svjetske prvake.

- Ova ekipa nije bila pripremljena za ovo natjecanje, nedostajali su nam stožerni igrači, Duvnjak je kao najbolji igrač Europe imao koronavirus, a potom i temperaturu, nije on nadčovjek. Karačić je bio ozlijeđen, a nema Cindrića i Stepančića. Što ste očekivali da će ovaj mali iz Nexea biti taj koji će to riješiti? Mali Martinović i Halil su veliki talenti, ali nisu spremni rješavati Dansku.

Izbornik u ostavci je na koncu poručio kako nam treba jakih klubova koji bi trebali producirati nove igrače.
Mala smo baza, mala zemlja, trebamo ulagati više u razvoj novih igrača, uložiti vrijeme da dođu novi igrači koji će nositi reprezentaciju. Moramo pomoći našim klubovima. Ljudi nama žele zlato iz ljubavi, ali to je nerealno. Trebamo pomagati svoje klubove kako bismo izgradili neke nove heroje. Želim se zahvaliti svim ljubiteljima rukometa koji su svih ovih godina podržavali reprezentaciju. Volio bih da sam otišao s velikim rezultatom. Međutim, to je život. Sada imam vremena više se posvetiti obitelji, ali neću se posve oprostiti od rukometa, poručio je Červar. (HRT)

Hrvatska-Argentina 19-23 (12-12)

Hrvatska muška rukometna reprezentacija izgubila je susret 2. kola skupine II drugog kruga Svjetskog prvenstva u Egiptu od Argentine sa 19-23 (12-12) i time praktički izgubila izglede za prolazak u četvrtfinale.

Hrvatska je izuzetno loše krenula u susret poglavito u napadu te je bilo 5-0 za Argentinu, da bi Čupić postigao prvi pogodak za Hrvatsku nakon 10 i pol minuta igre.

Ipak, do odlaska na odmor Hrvatska je uspjela poravnati na 12-12, a golom Mamića početkom nastavka i povela sa 13-12. Nažalost, pokazat će se da je to bilo jedino vodstvo Hrvatske na čitavoj utakmici, Argentina je odgovorila s tri uzastopna gola i preuzela kontrolu utakmice.

O bezidejnosti igre u napadu najbolje pokazuje podatak kako je Hrvatska u prvih 20 minuta drugog poluvremena postigla tek tri pogotka pa je Argentina ostvarila osjetnu prednost od 19-15 koju je znala sačuvati. Izbornik Červar tada je odlučio zaigrati sa sedam igrača u polju i bez vratara u fazi napada, ali zbog brojnih izgubljenih lopti Argentinci su takvu taktiku kažnjavali pogocima u praznu mrežu.

Hrvatska je tako ostala na pet bodova, jednim manje od vodeće Danske, koja ima i utakmicu manje, te druge Argentine. Četvrti Katar, koji je u prvom susretu dana u ovoj skupini svladao Bahrein sa 28-23, ima četiri boda. Na dnu su Japan s jednim i Bahrein bez bodova.

U posljednjem kolu u ponedjeljak 25.siječnja Hrvatska će igrati protiv Danske, dok će Argentina igrati protiv Katara. Hrvatska bi za prolazak u četvrtfinale trebala prvo pomoć Katara koji bi trebao svladati Argentinu, a zatim i svladati branitelja naslova.

Izbornik Lino Červar nakon poraza od Argentine , na iznenađenje svih, najavio odlazak s te dužnosti po završetku Svjetskog prvenstva

HRVATSKA: Pešić 12 obrana, Šego 1 obrana, Marić, Duvnjak 1, Horvat, Šipić 1, Karačić 1, Štrlek, Čupić 7 (4), Musa, Mamić 3, Šebetić 3, Brozović, Mandić 2 (1), Jaganjac 1, Martinović.

ARGENTINA Maciel 12 obrana i 1 gol, Bar, Fernandez 3 (1), Federico Pizarro 4, Sebastian Simonet 3 (1), Vainstein, Diego Simonet 2, Ignacio Pizarro 2, Pablo Simonet, Baronetto 3, Moscariello 1, Marcel, Carou 1, Martinez 1, Mourino 1, Bonanno 1 .
ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta, Argentina 10 minuta.
SEDMERCI: Hrvatska 5-6, Argentina 2-3.
SUCI: Pavičević i Ražnatović (Crna Gora)

Hrvatska-Bahrein 28-18 (13-8)

Hrvatski rukometaši drugi krug natjecanja na svjetskom rukometnom prvenstvu u Egiptu obilježili su uspješno pobjedom nad Bahreinom. Susret je održan u četvrtak 21.siječnja u Kairu. Sada slijedi utakmica s Argentinom koja, u slučaju pobjede, Hrvatskoj osigurava plasman u četvrtfinale.

Hrvatski rukometaši uvjerljivom su pobjedom nad Bahreinom 28-18 (13-8) otvorili drugi krug natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Egiptu te ih samo još pobjeda nad Argentinom u sljedećem dvoboju dijeli od plasmana u četvrtfinale.

Svo vrijeme utakmice kauboji su bili nadmočniji nad protivnikom. Strijelce Hrvatske predvodio je Zlatko Horvat s osam pogodaka. Po četiri pogotka postigli su Marino Marić i Ivan Martinović, triput se u strijelce upisao David Mandić. Najboljim igračem utakmice proglašen je vratar Marin Šego koji je imao 12 obrana, a Ivan Pešić je u kratkom vremenu sakupio pet.
Za Bahrein su najbolji strijelci s po šest pogodaka bili Ahmed i Alasayyad.

Hrvatski rukometaši će drugu utakmicu drugog dijela natjecanja odigrati protiv Argentine u subotu 23.siječnja s početkom u 18 sati, a pobjedom bi osigurali plasman u četvrtfinale.

Hrvatska je trenutačno vodeća na ljestvici s pet bodova iz tri utakmice, a Danska i Argentina imaju po četiri boda, ali Danci uz utakmicu manje. Katar je četvrti s dva boda i utakmicom manje. Japan je peti s jednim bodom, a bez bodova je Bahrein.

U prvoj utakmici u skupini 2 drugog dijela natjecanja Argentina je uvjerljivo nadigrala Japan s 28-24.

HRVATSKA - BAHREIN  28-18 (13-8)

Kairo. Dvorana: Stadion Kairo 1. Sutkinje: Charlotte Bonaventura i Julie Bonaventura (Francuska)
HRVATSKA: Pešić 5 obrana, Šego 12 obrana; Marić 4, Duvnjak 1, Horvat 8 (1), Šarac 1, Karačić, Štrlek 1, Čupić 2, Musa, Mamić 2, Šebetić 1, Brozović, Mandić 3, Jaganjac 1, Martinović 4
BAHREIN: Husain 14 obrana, Alshuwaikh; Eid, A. Merza 1, Ali, Qambar, Abdulredha, Fadhul, M. Merza 1, Almaqabi, Mahfoodh, Alsalatna 1, Alfardan, Saad 3, Ahmed 6 (2), Alsayyad 6
ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minute, Bahrein 6 minuta
SEDMERCI: Hrvatska 1/2, Bahrein 2/3

hrvatski šah, komplet

Hrvatska-Katar 26:24(13:11)

Hrvatska rukometna reprezentacija pobijedila je Katar 26:24 (13:11) te osvojila prvo mjesto skupine
C i s tri boda odlazi iz Aleksandrije u Kairo gdje će nastaviti nastup u drugom krugu natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Egiptu.
Hrvatska je imala prednost tijekom čitavog susreta, no niti u jednom trenutku ona nije iznosila više od tri razlike.

Dobrim otvaranjem Hrvatska je uspjela u 12. minuti povesti sa 6-3, a prednost od barem dva gola drćala je do 10-8.

No, Katar je u završnici prvog dijela uspio poravnati na 10-10, pa 11-11, ali Marko Mamić i Manuel Štrlek su golovima u posljednjih 90 sekundi povisili na 13-11.

U drugom poluvremenu Katar se u nekoliko navrata približio na samo gol zaostatka, no da ne bi došlo do preokreta pobrinuo se odlični vratar Marin Šego koji je obranio čak četiri sedmerca suparnika.

Manuel Štrlek postigao je šest golova za Hrvatsku, po pet su dodali Marino Marić i Marko Mamić, dok je Frankis Marzo postigao sedam pogodaka za Katar.
Marino Marić bio je jedan od najboljih na utakmici s Katarom A Jedan od junaka hrvatske pobjede bio je vratar Marin Šego koji je sakupio šest obrana, no u ključnim trenucima susreta 'skinuo je' čak četiri sedmerca.
Kaubojima su stigle brojen podrške iz Hrvatske a oni su pozdrav uzvratili Hrvatskoj, Banovini i Petrinji!

Hrvatska će tako u drugi krug natjecanja prenijeti tri boda, Katar dva, a Japan jedan bod, dok je Angola okončala natjecanje.

Prvi suparnik Hrvatske u drugom krugu bit će Bahrein, koji je zauzeo treće mjesto u skupini D, a u nastavku natjecanja naši će rukometaši još odmjeriti snage s Argentinom i Danskom.

Samo dvije prvoplasirane reprezentacije iz drugog kruga plasirat će se u četvrtfinale.

Izbornik Lino Červar zadovoljan - Čestitam igračima na borbi, u ovakvim okolnostima pobijediti ih, gdje su imali sve na njihovoj strani, stvarno je jako dobar rezultat, izjavio je hrvatski izbornik nakon pobjede nad Katarom. Posebno je pohvalio mlade igrače.

Aleksandrija. Dvorana: Borg Al Arab. Suci: Gjorgi Načevski i Slave Nikolov (oba Makedonija)
HRVATSKA: Pešić, Šego; Marić 5, Duvnjak 1, Horvat 3, Kević, Šarac, Štrlek 6, Čupić 2 (1), Musa 1, Mamić 5, Šebetić, Brozović, Mandić, Jaganjac, Martinović 3
KATAR: Šarić, Abidi; Alkrad, Mabrouk, Madadi 4, Marzo 7, Sassi, Damjanović, Berrached 3, Sami 1, Ali 4, Guehis, Abdelfattah, Dhiab, Hassaballa 1, Zakkar 4

Hrvatska-Angola 28-20 (12-11)

Hrvatski rukometaši su u nedjelju 17.sijčnja postigli prvu pobjedu na Svjetskom prvenstvu u Egiptu svladavši Angolu s 28-20 (12-11) u dvoboju drugog kola skupine C odigranom u Aleksandriji. Hrvatska reprezentacija ni protiv Angole nije bila u optimalnom izdanju. Igrali su Červarovi izabranici na mahove, ponovno s mlakim ulazom u utakmicu, što su Angolci iskoristili i nakon više od polovice igre u prvom poluvremenu vodili s dva gola prednosti (6-4). Kauboji su se probudili tek u drugom poluvremenu,u igru su ušli s promijenjenom obranom. Prevladavajućih '5-1' iz prvog dijela zamijenila je plića '6-0' obrana, što je donijelo rezultat. U prvih 10 minuta Angolci su postigli samo dva pogotka pa je Hrvatska u tom razdoblju stvorila zalihu od pet pogodaka.

Ivan Čupić je sa šest pogodaka bio najbolji strijelac utakmice. Pet pogodaka postigao je Ivan Martinović, a po četiri puta su mrežu zatresli Marino Marić i Marko Mamić. Ivan Pešić je imao sedam obrana, a zaustavio je i dva sedmerca. Kod Angole je najefikasniji bio Ferreira s četiri pogotka.

U utorak u 18 sati Hrvatska će igrati posljednju utakmicu u prvoj fazi natjecanja, a u dvoboju za prvo mjesto i važna dva boda suparnik će im biti Katar koji je u nedjelju s 31-29 svladao Japan i tako došao do maksimalna četiri boda.

Hrvatska -Japan 29-29

Hrvatski rukometaši neugodno iznenađeni dobrom igrom Japana, 15.siječnja su jedva izborili remi i podjelu bodova.
Tko je ovo mogao očekivati? Očekivali smo čistu pobjedu na otvaranju SP-a, ali ovako moramo biti zadovoljni samo s bodom. Hrvatska je golom Čupića u posljednjoj sekundi izborila remi s Japanom (29-29)

15.siječnja 2021.
Hrvatska rukometna reprezentacija danas započinje nastup na Svjetskom prvenstvu u Egiptu susretom s Japanom u 18 sati (hr.vrijeme). Zanimljivo je da su naši rukometaši s Japanom prvi put igrali prije 30 godina. Bila je to prijateljska utakmica, a završena je rezultatom 23:23. Potom je Hrvatska isto to ljeto 1991. igrala s Japanom na Colorado kupu i pobijedila s 28:21.

Nakon toga je s Japanom igrala još četiri puta i postigla četiri pobjede. Dvaput je to bilo u kvalifikacijama za Olimpijske igre, a dvaput na svjetskim prvenstvima. U svibnju 2008. u Zadru na olimpijskim kvalifikacijama bilo je 37:22, a u Varaždinu četiri godine poslije 36:22. Na svjetskim prvenstvima Hrvatska je igrala s Japanom 1995. na Islandu u skupini i slavila pobjedu 34:25, te na posljednjem SP-u u Njemačkoj i Danskoj 2019., također u skupini, kada je pobijedila s 35:27. Japanu je ovo 15. nastup na SP-u. Najbolji rezultat mu je 10. mjesto iz 1970. godine.

Lino Červar nezadovoljan organizacijom

Što reći, nije mi ugodno vidjeti kada idemo na trening da nas prati šest oklopnih vozila. Kao da smo u ratu. Uvjeti su zbog pandemije takvi kakvi jesu i moram priznati da nikad ništa slično nisam doživio na natjecanjima, a trener sam već jako dugo.
Ovdje vlada pravilo – snađi se, druže. Ne, nije nam lako i zato jedva čekamo početak natjecanja da malo zaboravimo na organizacijske probleme – kaže izbornik Lino Červar.

Što se tiče sastava, sigurno je da danas neće igrati Igor Karačić i Marin Šego, a bez obzira na lakšu ozljedu, u sastavu će ipak biti Luka Cindrić. Na tribine će Jaganjac i Brozović.

– Japan ne smijemo olako shvatiti. To je reprezentacija koja iz godine u godinu napreduje, a sad ima i ozbiljnog izbornika Dagura Sigurdssona. Gledali smo snimku prijateljskih utakmica Japana s Egiptom i moram priznati da su vrlo dobri. U svakom slučaju, neće to biti nimalo lagana utakmica i morat ćemo joj maksimalno ozbiljno pristupiti. U obrani Japanci igraju 5-1 ili plitkih 6-0. Imaju jednog visokog igrača u sredini obrane. Što se tiče njihove igre, vrlo su pokretljivi i brzi, a tehnički su jako dobri – ističe Červar.

Gledatelja neće biti
– To je i dobro i loše. Dobro jer je lakša komunikacija s igračima na parketu. Kad su gledatelji na tribinama, moram biti jako glasan, no nekad igrači i ne čuju što im govorim. Nadam se da nitko od suparnika ne razumije hrvatski. Loše je što nema gledatelja jer bi atmosfera sigurno bila puno bolja, igrači se ugodnije osjećaju kada igraju pred punim tribinama. Spoj mladosti i iskustva Za razliku od prošlog Europskog prvenstva, na ovom natjecanju imamo dobro pokrivene sve pozicije?

Istina. Na Europskom prvenstvu imali smo samo jednog desnog vanjskog, sada imamo dva. Danas je reprezentacija spoj mladosti i iskustva. Tko zna, možda nas baš na ovom Svjetskom prvenstvu iznenadi neki mladi igrač, a hoće li to biti Šarac, Martinović, Jaganjac ili netko četvrti, vidjet ćemo – zaključio je izbornik.

Zlatko Horvat igrat će u paru s Ivanom Čupićem na desnom krilu. – Uglavnom sam na posljednjim velikim natjecanjima igrao po 60 minuta. Sada je tu Čupić i vjerujem da ćemo ravnomjerno raspodijeliti minutažu. Sigurno će i meni i njemu biti lakše jer nećemo morati nužno igrati cijelu utakmicu – rekao je Horvat.
Tko će prvi šutirati sedmerce, vi ili Čupić? – O tome će odlučiti izbornik – naglasio je Zlajo. Kakvi su vaši prvi dojmovi iz Aleksandrije? – Zasad je sve u redu, od smještaja, hrane i činjenice da se možemo šetati izvan apartmana. Jedini je problem što se do dvorane moramo voziti sat vremena – zaključio je Zlatko Horvat.

U prvom krugu SP igrat će

16 igrača će predstavljati Hrvatsku u prvom krugu Svjetskog prvenstva u Egiptu. Na tribine dvorane Borg El Arab za početak odlaze Marin Šego, Igor Karačić, Janko Kević i Halil Jganjac.

Marin Šego i Igor Karačić već nekoliko dana treniraju po posebnom programu, i izbornikova procjena je da u ovom trenutku nema potrebe riskirati i eventualno pogoršati stanje njihovih ozljeda. U izuzetno jakoj konkurenciji vanjskih igrača pak, izbornik je odlučio da u ovom trenutku da prednost iskusnim snagama koje iza sebe imaju puno velikih natjecanja i utakmica. Hrvatska naime, pod svaku cijenu želi prvi krug završiti s maksimalnim učinkom, odnosno u nastavak natjecanja prenijeti četiri boda.